Ztratili jste řidičský průkaz a nevíte co s tím?

Pneu Stacho Vsetín » Naše tipy » Ztratili jste řidičský průkaz a nevíte co s tím? 

Může se to stát každému z nás. I přes úzkostlivou snahu starat se o své doklady se řadě z nás podaří je někde založit, ztratit či poškodit. V dnešním článku se zaměříme na to, co je potřeba v takové situaci dělat a jak velký problém může ztráta ŘP být.

Co dělat bezprostředně po ztrátě řidičského průkazu?

Pokud nemůžete svůj ŘP najít a obáváte se, že jste jej ztratili, snažte se vzpomenout si, kde všude jste se v době od možné ztráty pohybovali. Víte-li jistě, že dřív než před pár hodinami jste jej potratit nemohli, pokuste se vybavit si, kde jste se všude v tu dobu pohybovali. Velká spousta ztracených řidičáků je totiž jen někde nešťastně založena – na pračce, mezi talíři v kredenci, pod klávesnicí, v garáži na stole apod. V případě, že však ŘP nenajdete do jednoho dne od domnělého ztracení, urychleně kontaktujte příslušný městský úřad.

Je ztráta řidičáku administrativně nepříjemná?

Pokud dojde ke ztrátě či poškození (zničení) ŘP, neprodleně navštivte městský úřad a oznamte ztrátu. Zde budete muset  jednak vyplnit tiskopis žádosti o řidičský průkaz (podobně jako když jste žádali o první ŘP či při výměně ŘP za jiný typ), čestné prohlášení a dodat fotku ale také zaplatit administrativní poplatek 50 korun. Je možné, že v některých krajích, např. v kraji Středočeském, je tento poplatek vyšší. Pak už si jen svůj nový doklad vyzvednete. Žádné galeje to tedy nejsou, i tak se ale připravte na pár ne příliš příjemných chvil s českou byrokracií.

Je možné do vydání nového ŘP řídit?

Ihned po oznámení ztráty dostanete na MÚ kartičku, která vás po dobu 30 dní opravňuje k řízení vozidel na území ČR bez omezení. Zdůrazňujeme ale, že tuto kartu je možné použít výhradně v ČR.

Za jak dlouho se dočkám nového dokladu?

V běžném režimu trvá vydání nového ŘP 20 pracovních dní, za poplatek 500 korun pak pouze 5 dní.

Funguje něco jako evropský registr řidič? Můžu po ztrátě ŘP řídit v zahraničí?
Opakujeme, že ne. Nemůžete. Potvrzení o ztrátě ŘP platí výhradně na území našeho státu. Pokud vás chytí hlídka v zahraničí, koledujete si o velké problémy.

Dodatečné nalezení dokladu. Co teď?

Až třetina ztracených dokladů se dříve či později najde. Pokud se to samé přihodí i vám, doklad odevzdejte opět na MÚ. Za žádných okolností se jím neprokazujte, nejezděte na něj či ho třeba nedávejte do zástavy. Takové jednání je totiž klasifikováno jako trestný čin!


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook