Zásady bezpečného předjíždění

Pneu Stacho Vsetín » Bezpečnost » Zásady bezpečného předjíždění 

Mnozí řidiči o sobě s klidnou tváří tvrdí, že jsou na silnici jako doma a že jim předjíždění nedělá žádné problémy. Tvrzení a realita jsou však nezřídka dvě zcela odlišné věci. Každý, kdo pravidelně jezdí autem, se o tom může den co den přesvědčit. Často je totiž možné se setkat s riskantními, iracionálními a neefektivními pokusy předjet pomalejší vozidlo, z nichž řada bohužel končí tragicky. Poměrně zásadní věcí, na kterou se však často zapomíná, je i to, že umění předjíždět má v sobě do značné míry zakomponováno i umění nechat se předjet, umění, o kterém řada motoristů nejspíše ještě neslyšela. Důsledky jsou jasné. V lepším případě jde o napětí na silnicích doprovázené nějakým tím nehezkým slůvkem. V horším případě jde o hmatatelné projevy agresivity, jakými jsou třeba v poslední době hodně aktuální „vybržďování“. V případě nejhorším, a bohužel zdaleka ne ojedinělém, jsou důsledkem pomačkané plechy, zranění či smrt. A přitom stačí málo, aby tomu tak nebylo.

„Osahejte“ si auto. Ne každý vůz má odpich jako formule

Zejména tehdy, kdy řídíte vůz, na který nejste zvyklí, si ještě před započetím předjížděcího manévru odzkoušejte jeho akcelerační schopnosti. Aniž byste vybočili z pruhu, si nechte před vámi jedoucí vůz lehce poodjet, pak si podřaďte a všímejte si, s jakou vervou se chce autu zrychlovat. Alespoň trochu zkušený řidič by pak měl odhadnout, zda si na předjetí troufnout či nikoliv. Pokud nejste za volantem dostatečně silného vozu, vyčkejte na klesání či dlouhou rovinku. O moc času nepřijdete.

Mamutí výkon může být i kontraproduktivní

Řídíte-li velmi silný vůz, dvakrát přemýšlejte, zda při předjíždění využijete jeho plný výkon. Blesková akcelerace vás může překvapit a zkomplikovat zařazení zpět do vašeho pruhu (to se týká zejména těch situací, kdy je nutné se zařadit mezi dvě vozidla jedoucí poměrně blízkou u sebe). V takovém případě doporučujeme ještě před koncem manévru popustit plyn, či si dokonce lehce přibrzdit. Rozhodně není dobré mít při zajíždění mezi dvě vozidla výrazně vyšší rychlost, než mají ona sama.

Pozor na horizonty. Kam nevidím, tam nejedu

Jednou ze základních pouček instruktorů v autoškole je nepředjíždět tam, kam nejde vidět. To se týká především zatáček a hlavně horizontů. Maximální pozor je pak třeba si dávat na tzv. dvojitých horizontech (dva horizonty za sebou, jeden vyšší jeden nižší, a mezi nimi prohlubeň). Právě v této prohlubni se totiž může nacházet jedoucí vozidlo.

Zrychlujte už tehdy, kdy se stále nacházíte ve svém pruhu. Zefektivníte tak předjížděcí manévr

Zejména u slabších vozidel důrazně doporučujeme začít zrychlovat ještě předtím, než vyhodíte blinkr a vybočíte ze svého pruhu. Zvolněte a nechte auto před sebou trochu poodjet. Poté podřaďte a sešlápněte plyn, vyhoďte blinkr a přejeďte do protisměru. Díky tomu budete mít již na samotném začátku předjíždění výrazně vyšší rychlost než druhé vozidlo. I se slabým autem tak budete schopní předjet třeba kamion či autobus.

Pokud jste přecenili schopnost vozu, nebojte se vrátit se do svého pruhu

Známý tyrolský matador a pokořitel všech himalájských osmitisícovek Reinhold Messner kdysi prohlásil, že za největší umění považuje schopnost otočit se těsně pod vrcholem. S trochou nadsázky by se to samé moudro dalo aplikovat i při předjíždění. Dojde-li vám během předjíždění, že jste si ukousli příliš velké sousto, snažte se rychle vrátit do svého pruhu. Téměř vždy je totiž rychlejší a tudíž i bezpečnější zpomalit a zařadit se zpět než pokračovat v předjížděcím manévru. Pokud rádi riskujete a zbožňujete adrenalin, zajděte si raději do kasina.

Umění nechat se předjet řadě motoristů nic neříká

Schopnost předjíždět je v rámci plynulosti a bezpečnosti provozu sice zásadní, ne méně důležitá je ale také ochota nechat se předjet. Ptáte se proč? V tom případě si představte následující situaci: jedete v naloženém autě s vozíkem. Před vámi jsou dva kamiony, které vás brzdí, jejich předjetí je však pro vás za dané situace takřka nemožné. Za vámi se náhle objeví sportovní auto. I pro něj je však kolona dvou kamionů a osobáku s vozíkem příliš velké sousto. Pokud byste mu však udělali místo před sebou, zbylé dva kamiony už by tento sporťák díky svému výkonu předjel bez větších potíží. Vám to ostatně může být jedno. Stejně nic neztratíte, jelikož víte, že oba kamiony zároveň prostě nepředjedete. Druhému řidiči však tímto jednoduchým manévrem můžete výrazně zvýšit jízdní komfort a ušetřit čas. Nikdy totiž nevíte, jestli se jednou karta neobrátí. Příště může v naloženém osobáku sedět on.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook