Volba vhodné karoserie

Pneu Stacho Vsetín » Novinky » Volba vhodné karoserie 

Při výběru správné karoserie je třeba uvědomit si naše požadavky, očekávání, finanční možnosti a také do jaké míry vozidlo hodláme používat. Existují motoristé, kteří berou automobil jako důležitou součást jejich života, bez které si jej jen těžko dokáží představit. Pro někoho je naopak vlastní vozidlo jen zbytečnou přítěží. Někdo si kupuje automobil, aby mohl sám sebe a své blízké dopravit spolehlivě a rychle z jednoho bodu do druhého, pro někoho představuje radost a zábavu. Někdo je v souvislosti s automobily čistokrevný praktik a druhý naopak nemá problém si za velké peníze koupit malý nepraktický sporťák. Následující článek budeme orientovat spíše na tu první skupinu – praktické řidiče – tzn. každého, kterému záleží hlavně na tom, aby jeho vozidlo bylo schopné za co nejnižší provozní náklady převézt co nejspolehlivěji co nejvíce.

Nedejte na první dojem

Zejména dříve narození čeští řidiči jsou si dobře vědomí faktu, že ve srovnání s dobou před 20 či 30 lety je dnešní automobilový trh nesrovnatelně bohatší. Není problém za rozumnou cenu pořídit luxusně vypadající SUV, existuje spousta vozidel, u kterých je téměř nemožné určit typovou příslušnost (typickým příkladem jsou vozidla tvaru MPV či SUV, avšak velikosti malého automobilu – Peugeout 1007, Opel Agila aj.). Při výběru vozidla není radno dávat na první dojem – např. japonské vozy sice mohou zvenku působit jako velké luxusní limuzíny, ve skutečnosti se v nich ale kdokoliv, kdo má více než 190 cm, bouchá do hlavy (výjimkou jsou snad jen vozy Lexus). Obdobné je to např. i u luxusních SUV, jakými jsou Porsche Cayenne či Land Rover Range Rover Sport.

Volba karoserie

Pokud jsme praktickým řidičem a vybíráme karoserii podle praktičnosti, je třeba si odpovědět na následující otázky: Kdo a jak často ve vozidle bude jezdit, na jak dlouhé trasy, a jestli ve vozidle hodláme vozit náklad. Pokud nemáme zásadní prostorové požadavky (tzn. nikdo, kdo bude vozidlo pravidelně užívat, není abnormálních rozměrů, a to ať do výšky či do šířky), není problém sáhnout po vozidlech nižší střední třídy (např. Ford Focus, Toyota Corolla) či malých vozech (Fiesta, Fabia). Pokud však někdo z posádky má na výšku 190 cm a více nebo je nějak jinak prostorově výrazný, bude na snadě zapřemýšlet, zda nekoupit vozidlo střední či vyšší třídy, případně SUV nebo MPV. Je ale logické, že s rostoucí třídou vozidla porostou i pořizovací a provozní náklady (povinné ručení, pojištění, spotřeba) a člověk si tedy musí ujasnit své priority.

Větší vozidlo = dražší provoz

Ačkoliv se to nedá říct takto přímočaře, je to v podstatě pravda. S větším vozidlem zpravidla souvisí vyšší spotřeba paliva, vyšší povinné ručení, vyšší pojištění a samozřejmě taktéž pořizovací cena. V případě, že se ale nakonec pro vozidlo střední či vyšší třídy (příp. SUV či MPV) rozhodneme, můžeme se těšit na větší komfort, prostor, a bezpečnost. Praktický řidič určitě ocení vozy karoserie kombi, které po sklopení zadních sedadel mohou být použity i jako malý stěhovák (z hlediska praktičnosti je výhodnější vozidlo kombi, byť nižší střední třídy, než vozidlo střední či vyšší střední třídy). Jedním z hlavních kritérií při posuzování praktičnosti vozidla je objem zavazadlového prostoru. Na jednu stranu je to sice logické, zároveň je ale nutno říci, že praktičnost zavazadlového prostoru není dána pouze jeho matematickou velikostí, ale také přístupem do něj, rozložením apod.

Nové vozidlo vs. ojetina

Pokud bychom si koupili nové vozidlo a po několika letech ho chtěli prodat, mohli bychom být velmi nemile překvapení, jak rozdílně u jednotlivých modelů klesá cena. Malá vozidla a vozidla nižší střední třídy mají totiž tendenci si svou cenu držet mnohem déle než vozidla střední, vyšší střední, příp. luxusní třídy. Nechť jako případ poslouží následující:

Ford Mondeo (střední třída):
cena nového vozidla: 600.000
cena ojetiny po třech letech 200.000
cena ojetiny po pěti letech 130.000

Škoda Fabia (malé automobily):
cena nového vozidla: 240.000
cena ojetiny po třech letech 150.000
cena ojetiny po pěti letech 120.000

Pokud bychom chtěli kupovat 5 let starou ojetinu, zaplatíme za automobil, který ve své době stál dvoj až trojnásobek, stejný peníz. Na druhou stranu je ale, jak již bylo řečeno, u větších vozidel nutno očekávat vyšší provozní náklady. Zdali jsme toto ochotní podstoupit a za drobný příplatek chceme solidní, prostorné a bezpečné vozidlo, je jen na nás.

Bezpečnost

Ačkoliv se během posledních zhruba dvou desetiletí posunula bezpečnost vozidel značně dopředu, fyzikální zákony nepřestávají platit a značné rozdíly v kinetické energii se při nehodě nějak projevit musí. Pravdou je, že i přesto, že moderní malá auta jsou poměrně bezpečná, při kolizi s dvakrát těžším vozidlem typu SUV či vyšší střední třídy většinou vyjdou jako poražení. Pravdou je to, že by se člověk měl spíše snažit jezdit tak, aby nemuselo dojít k prověření airbagů, bezpečnostních pásů či deformačních zón, na druhou stranu je ale důležité být připraven. V podstatě se dá říct, že inteligentní a defenzivní řidič ve Fabii je vždy lepší volba než agresivní řidič za volantem BMW třídy 7.

Před koupí vozidla si tedy odpovězte na základní otázky uvedé výše, zvažte své požadavky a finanční situaci. Stejně tak se ale vyplatí dát alespoň určitý průchod emocím. Snad neexistuje, a to bez ohledu na pohlaví, věk, národnost či víru, člověk, který by si ani jednou v životě neřekl „tohle auto je zvláštní, tohle auto je divné, tohle auto je hezké“. Než si z čistě a jenom praktického pohledu koupit vozidlo, které se nám vůbec nelíbí, je určitě lepší se alespoň trochu odvázat.

Nezbývá než všem popřát, že se odvážete a zvolíte jakkoliv, budete s vozidlem spokojení a v bezpečí.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook