Užíváte léky a řídíte? Pak pozor: některá léčiva totiž mají na vnímání dopravních situací velký vliv

Pneu Stacho Vsetín » Naše tipy » Užíváte léky a řídíte? Pak pozor: některá léčiva totiž mají na vnímání dopravních situací velký vliv 

Neuplyne dne, kdy by se v některém sdělovacím prostředku nerozebíral vliv drog a alkoholu na řízení. Zhruba stejně často se pak dočítáme o tragických následcích nehod, při kterých hrál roli alkohol. Takřka vůbec už se ale nemluví o lécích a jejich působení na vnímání dopravních situací. Pouze minimum z nás si totiž připouští, že i běžně dostupná léčiva mohou např. prodlužovat reakční dobu, zhoršovat prostorovou orientaci a vnímání anebo řidiče rozhodit psychicky (větší sklon ke zkratkovitému či agresivnímu jednání apod). Vzhledem k tomu, kolik lidí dnes pravidelně užívá některý z léků, je zamyšlení se nad tímto problémem jistě aktuální a smysluplné.

Neděste se. Vy sami víte nejlépe, co s vámi léky dělají

Může se zdát zbytečné zde psát o tom, jak se mohou reakce a účinky na některý z léků lišit v závislosti na konkrétním jedinci. Zatímco někdo reaguje bez potíží a lék mu zabere ihned tak, jak má, někoho jiného mohou potkat velice nepříjemné vedlejší účinky. Zejména v době, kdy s užíváním konkrétních farmak začínáte, je dobré být velmi obezřetný. Obzvláště to pak platí o těch lécích, u kterých se dá předpokládat ovlivnění vědomí, soustředění a všeobecně schopnost vyhodnocovat situace. Na druhou stranu ale není ani důvod k panice. Naprostá většina léků prodávaných v ČR je bezpečná a jejich nežádoucí účinky jsou mírné či žádné. V případě, že jejich testy navíc prokázaly zhoršení schopnosti bezpečně řídit motorové vozidlo, měli byste být na tuto skutečnost upozorněni lékařem, lékárníkem a hlavně příbalovým letákem. Všeobecná rada tedy je být obezřetný během prvních pár týdnů, kdy si tělo na nový lék zvyká. Vy sami se znáte nejlépe a jen vy sami dokážete nejlépe rozpoznat moment, kdy už nejste zcela fit. No a samozřejmě žádný alkohol!

Pokud začínáte dlouhodobě užívat léky, vždy se ptejte ošetřujícího lékaře, lékárníka a čtete příbalový leták

Je poměrně škoda, že už na krabičce každého léčiva, u kterého byla určitá možnost ovlivnění reakcí v souvislosti s řízením či obsluhou strojů, není uveden symbol, který na tuto skutečnost upozorňuje. Jednalo se o typický piktogram, který však dal příslovečné vale špatně čitelnému příbalového letáku. Proč k tomu došlo, můžeme jen spekulovat. Opět tedy zdůrazňujeme: ptejte se lékaře a minimálně proleťte očima i příbalový leták.

Neobsahují běžná léčiva zakázané látky? Nemůžu třeba přijít o řidičák?

Ano, některé léky mohou obsahovat látky, které jsou považovány za nelegální. Příkladem může být konopí. I tak se ale dá říci, že pokud užíváte pouze lékařem předepsané a schválené léky, nemělo by vám nic hrozit, už jen proto, že česká legislativa není v této oblasti dostatečně propracovaná. I tak se ale pro jistotu zeptejte svého lékaře či lékárníka, zda vám v souvislosti s řízením „pod vlivem“ léku obsahujícího zakázanou látku, nehrozí postih. Neměl by, ale jistota je jistota.

U kterých léčiv je nutné dávat si největší pozor?

Na schopnost bezpečně řídit může mít vliv celá řada léků. Třebaže neexistuje ucelený seznam, který by specifikoval nejnebezpečnější léčiva podle typu či oblasti působení, značná obezřetnost je potřebná v souvislosti s psychofarmaky. V žádném případě před řízením neužívejte sedativa. Jejich účelem je totiž pacienta uspat. A to uznáte sami, že je za volantem smrtící kombinace. O poznání méně problematická jsou analgetika (léky proti bolesti), i zde je však nutné dávat si pozor. Zejména silná analgetika mohou mít sedativní účinky. U běžného Paralenu či Ibuprofenu však můžete zůstat v klidu, ty vaši schopnost řídit neovlivní. U léků nepůsobících na psychiku, je třeba být obezřetný především u farmak na cukrovku či proti vysokému tlaku, zcela mimo podezření však nejsou ani některá hormonální léčiva.

Schopnost bezpečně řídit může narušit i třes rukou, křeč či svědění. Nemusí jít nutně o psychickou reakci

Řada léků sice nijak neovlivní schopnost a rychlost reakce, to však neznamená, že jejich užívání není bez rizika. Některá léčiva totiž mohou způsobovat např. třes rukou, náhlé křeče či třeba silné svědění. A uznejte sami, skutečně není příjemné, když při brzdění před křižovatkou chytnete silnou křeč do nohy. Některé léky pak mohou způsobovat i náhlé a neovladatelné nutkání ke zvracení, slzení očí atd. Opět tedy zdůrazníme již několikrát uvedenou radu: buďte opatrní zejména během prvních pár týdnů užívání určitého léku. V tomto období vás totiž mohou nepříjemně překvapit jeho vedlejší účinky, což může mít fatální následky.

Bylo by nespravedlivé léky nějak démonizovat. Řada z nich totiž působí na schopnost řídit kladně

Léky, to nejsou pouze nepříjemné vedlejší účinky. Mnohá farmaka dokáží naopak člověka doslova vrátit do hry. Analgetika vás zbaví bolesti, antidepresiva od sklíčenosti a zpomalených reakcí, léky na cukrovku pak dokáží minimalizovat pravděpodobnost záchvatu, poruch vidění či ztráty vědomí. Na místě je tedy obezřetnost, strach je zbytečný.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook