Uvažujete o dovozu auta z USA?

Pneu Stacho Vsetín » Naše tipy » Uvažujete o dovozu auta z USA? 

Pokud přemýšlíte o koupi plechového mazlíčka a láká vás možnost si jej přivézt ze Spojených států, jste na správném místě. Dnes si totiž na toto téma něco povíme. Jako obvykle nastíníme klady a zápory importu vozidla ze zemí za Velkou louží, řekneme si, na co si dát pozor a také s jakými finančními náklady počítat. Dovoz automobilu totiž není jednoduchý a jen velmi ojediněle jej provádí jednotlivci.

Kupce láká do USA cena

Každý, kdo se o automobily zajímá, ví, že v USA i v Kanadě je výrazně levněji než v Evropě. Zpravidla jsou zde ceny nižší o 20-40 % (vozidlo, které je v Evropě k mání za 500.000 Kč je tedy v USA na prodej v přepočtu již za 350.000 Kč). To je dáno především výhodným kurzem dolaru ale také vyšší poptávkou po vozidlech a lepším odbytem.

Proč není nákup vozidla v USA tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát

Nákup jako takový je jednoduchý. Problém je s exportem. Nejedná se pouze o dopravu, je nutné vyřídit řadu dokumentů, sjednat pojištění, vyřídit homologaci atd. Z toho důvodu se vozidla z USA dováží individuálně jen ojediněle a většinou mezi autosalonem v USA a kupcem v ČR zafunguje prostředník – firma zabývající se dovozem takových vozidel. Ta si samozřejmě ještě naúčtuje manipulační poplatek za vyřízení pohybující se v řádu desetitisíců.

Kolik mě tedy bude dovoz automobilu stát?

Vše samozřejmě záleží na tom, o jaké vozidlo půjde a také zda se jedná o nové vozidlo či ojetinu. Tak či tak je ale nutné si uvědomit, že pokud chceme např. koupit automobil v New Yorku za „americkou cenu“, nestačí ji vynásobit aktuálním kurzem. Pokud by tomu tak bylo, troufáme si říct, že všem evropským automobilkám by přes noc začalo pořádně téct do bot.

Pojďme to ale vzít popořadě: pokud si bude český zákazník chtít koupit auto v New Yorku, bude nutné zařídit následující:

 • platbu salonu v USA, která se provádí většinou hotově,
 • odhlášení z registrace v USA,
 • převoz automobilu odtahovkou či nákladním vozidlem do přístavu,
 • naložení vozidla do transportního kontejneru,
 • zaplacení přepravy,
 • vylodění, vyřízení formalit a cla,
 • naložení na kamion a dovoz do ČR,
 • konverze na EU normy: vůz musí vzadu oranžově blikat a svítit mlhovkou, vpředu se přepojí obrysová světla z oranžových na bílé,
 • návštěva celního úřadu na odtahovém vozidle,
 • test emisí, STK,
 • vyřízení TP a registrace.

Krom toho je nutné ještě zaplatit DPH (v USA bylo vozidlo koupeno bez DPH, jelikož bylo určeno k exportu), která dělá 20 % z ceny vozidla. Celkově tedy import vozidla za 40.000 dolarů (cca 670.000 Kč) vyjde na cca 400.000 Kč.

Salvage aukce

Existuje několik firem, které nabízejí dovoz vozidel z USA pocházejících z tzv. salvage aukcí. O co jde? Jedná se v podstatě o auta nakoupená v aukcích na území Spojených států. Zpravidla jde o auta, která mají, jak se říká, něco za sebou – auta bouraná, zabavená v exekucích, auta, která se účastnila trestných činů apod. Agenti v USA (zpravidla pojišťovny) se jich snaží takřka za jakoukoliv cenu zbavit a nabízejí tak potenciálním kupcům skvělou příležitost, jak si pořídit hodně muziky za málo peněz.

I zde je však něco za něco. Nemusí se nutně jednat o vozidla, o která bylo řádně pečováno, ničím neobvyklým není ani případná krevní skvrna na podlaze v kufru auta. Pokud však patříte mezi dobrodružné povahy a nebojíte se drobného rizika, máte možnost si pořídit zánovní luxusní BMW či Mercedes za třetinovou cenu. I zde je ale nutné počítat s náklady na dovoz, proclení a tak dále (viz. výše).

Bude mi americká záruka platit i v Evropě

To je otázka. V dnešní době se řada automobilek pasuje do role globálních prodejců a bez problémů nabízí celosvětovou záruku. To však nebývá pravidlem a klidně se může stát, že nebude mít na vozidlo kupec záruku vůbec žádnou. To se dá řešit např. přikoupením garance (další náklady). Někteří dovozci (zejména ti, kteří zároveň fungují jako autosalon či autoservis) pak nabízejí k vozidlům svou vlastní záruku (podobně jako např. autobazary). V případě zájmu o dovoz vozidla z USA doporučujeme se na toto téma informovat.

Proč se tedy vozidla z USA dováží, když je import tak drahý?

Dováží se především vozidla, která na evropském trhu nejde koupit a pak luxusní drahá vozidla. Jde totiž o to, že cena za dopravu je pořád stejná ať je v kontejneru naložena Škoda Fabia nebo Bentley GT Continental. Stále stejné však zůstávají DPH (20 % z ceny vozidla) a clo (10 % z ceny vozidla navýšené o náklady za dopravu). V podstatě se tedy dá říci, že má smysl dovážet hlavně vozidla, která na evropském trhu nejsou k dispozici.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook