Uvažovali jste o pojištění proti pokutám či ztrátě řidičského průkazu?

Pneu Stacho Vsetín » Bezpečnost » Uvažovali jste o pojištění proti pokutám či ztrátě řidičského průkazu? 

Aniž by se to dostalo k uším široké veřejnost, je již nějakou dobu možné si i v ČR sjednat pojištění proti pokutám, příp. pojištění proti ztrátě řidičského oprávnění. I přes relativní kontroverznost této služby ji v současnosti nabízí hned několik firem, a to včetně zavedených pojišťoven. Určitá úroveň neinformovanosti je však v této poměrně ožehavé záležitosti přirozená. Na rozdíl od jiných produktů, které pojišťovací domy nabízejí (povinné ručení, životní pojištění apod.), nejsou totiž pojistky proti pokutám podporovány reklamní a mediální kampaní. Úkolem tohoto článku bude podívat se na právní, etické a faktické aspekty této kontroverzní služby, na co je třeba si dát pozor při jejím uzavírání atd.

Na místě zaplacené blokové pokuty pojištění nekryje

Základní princip, na kterém pojištění proti pokutám funguje, je následující. Spácháte-li přestupek, je vždy nutné nechat jej projednat ve správním řízení. Na místě pokutu neplaťte. Během správního řízení vás pak bude zastupovat právní oddělení dané společnosti, u které máte pojistku uzavřenou. V případě, že vás bude hájit úspěšně, ze správního řízení vyjdete bez bodů a bez pokuty. Pokud vám přestupek bude prokázán, případnou pokutu za vás pojišťovací firma zaplatí. Hlavní zásadou tak je neplatit nic na místě. Pojišťovny se totiž obávají podvodů a takto zaplacenou pokutu většinou neproplácí.

Je možné objednat si i nadstandardní služby: pojištění ztráty řidičáku, pojištění nákladů na taxi apod.

Tak jako i u jiných produktů, je možné si v rámci pojištění proti přestupkům objednat několik úrovní ochrany. V prvé řadě jde samozřejmě o ochranu vůči pokutám. Jak jsme již naznačili, je však také možné si přiobjednat nadstandardní služby. Mezi ty může patřit finanční kompenzace za ztracený řidičák včetně pokrytí nákladů na jeho znovuzískání, vícenáklady za taxi atd. Před uzavřením smlouvy si tak pečlivě projděte, co vše máte v rámci pojistky kryto.

Tak jako u havarijní pojistky může i u pojistky proti pokutám být spoluúčast

Stejně tak, jak existují havarijní pojistky s minimální spoluúčástí, může být jistá spoluúčast vyžadována i tehdy, pojišťujete-li se proti pokutám. V praxi to může znamenat, že za vás pojišťovna začne platit jen tehdy, je-li výše pokuty 1 000 korun a více. Případnou pětistovku za 65km/h ve městě tak budete muset pokrýt ze své vlastní kapsy. Opět tedy upozorňujeme na nezbytnost informovat se ohledně detailů pojistné smlouvy.

Etické aspekty pojištění proti pokutám

Za krajně nevhodné, gaunerské a neetické mohou pojištění proti postihu za spáchané přestupky za volantem považovat zástupci široké veřejnosti i agenti pojišťoven tuto službu nenabízejících. Tento typ pojištění je bezesporu kontroverzní. Detailní analýza veškerých etických aspektů by, troufáme si říci, byla silně nad rámec článku s motoristickou tematikou. Faktem ale zůstává, že zákon jako takový v žádném případě překračován není. Neexistuje totiž pojištění, které by případného hříšníka dokázalo zbavit postihu např. ve formě zákazu řízení. Tak jako tak bude dotyčný muset svůj řidičák odevzdat. Usedne-li i poté za volant, riskuje vězení. Jediné co pojištění proti přestupkům nabízí, je určitá zpravidla finanční kompenzace za tuto ztrátu.

Negativní postoj některých pojišťoven vůči pojištění pokut silně zavání pokrytectvím

Řada pojišťoven neskrývá svou averzi jak vůči pojištění proti pokutám jako takovému tak vůči ostatním pojišťovnám, které jej ve svém portfoliu mají. Taktně však mlčí o tom, že vzhledem ke kontroverznosti a minimálnímu marketingovému potenciálu pojištění proti pokutám, se do jeho nabízení ani nepouštějí. Pokud tedy zamýšlíte pojistit se proti postihu za přestupky, budete se pravděpodobně muset obrátit na některou z menších pojišťoven, příp. soukromé firmy v tomto oboru podnikající. Na závěr ještě nutno dodat jednu důležitou věc. Pojištění proti pokutám se vztahuje výhradně na přestupky. Nachytá-li vás policie se 2 promile poté, co jste na přechodu pro chodce usmrtili tři lidi, dá od vás jakákoliv firma ruce pryč. Pokud jde o alkohol, s právní podporou můžete počítat maximálně tehdy, je-li vám naměřeno do 0,3 promile.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook