Tipy pro všechny, kteří si chtějí půjčit auto

Pneu Stacho Vsetín » Naše tipy » Tipy pro všechny, kteří si chtějí půjčit auto 

Ať již jste kdekoliv, vždy je obrovskou výhodou být mobilní díky vlastnímu vozidlu. Ne všude však máme k našemu vlastnímu autu přístup, a proto jsme někdy nuceni si vozidlo vypůjčit. Může to být na dovolené, když se stěhujeme a naše auto nám velikostně nestačí, či pokud je náš plechový miláček zrovna v servise. Půjčování vozidel je sice v dnešní době zcela běžné, ne vždy se však obejde bez nepříjemností a problémů. Jak se jim nejlépe vyvarovat, si rozebereme v dnešním článku.

Na rozdíl od Západní Evropy je v Čechách půjčování aut málo oblíbené. I kvůli cenám

Jakkoliv paradoxní se to může zdát, i v těch zemích, kde je celkově vyšší cenová hladina než v Česku, se auta půjčují levněji či za lepších podmínek než v Česku. Jen pro ilustraci: ve velkých půjčovnách v České republice – malé či soukromé půjčovny zde téměř neexistují – se ceny malých vozidel typu Ford Fiesta pohybují někde kolem 800 korun za den. V takovém Německu, Itálii či Nizozemí, kde je všeobecně dráž, se však setkáváme s cenami kolem pětistovky. Proč tomu tak je? Svou roli hraje jistě větší konkurence. Jak již bylo řečeno, na Západě, ale i jinde, se auta půjčují zcela běžně. Operuje zde tedy více půjčoven, které spolu soupeří a tlačí tak ceny dolů. Nezanedbatelným faktorem je pak i trvání na zálohách. V ČR je nutné v hotovosti či na směnku složit před zapůjčením vozu nemalou kauci. Ta se pohybuje kolem 10 000 korun u malých vozidel, nicméně u velkých SUV i luxusních vozů to může být klidně i desetinásobek. To zcela jistě určité procento potenciálních zákazníků odradí. Velký rozdíl mezi ČR a Západem, ale i např. Středozemím, je absence důvěry. Zatímco v Británii, v Nizozemí ale i v Řecku či Španělsku půjčující nepředpokládá, že by se s vozem mělo cokoliv stát (a i když se s ním něco stane, očekává se, že se ke škodě zákazník postaví čelem), v Čechách je tomu přesně naopak. V půjčovně předpokládají a předvídají, co vše se s vozem může stát, a proto se snaží proti případné újmě pojistit jak jen to jde. Jednou z takových pojistek je pak i zmíněná kauce.

Vybíráme vhodný vůz

Vůz je možné si zapůjčit dvěma základními způsoby. Prvním je rezervace přes internet či telefon a následné vyzvednutí vozidla buď na smluveném místě anebo přímo v provozovně. Druhým způsobem je pak osobní návštěva autopůjčovny. Výhodou rezervace předem je to, že by se nemělo stát – byť realita bývá občas jiná – že vámi vybrané vozidlo nebude k dispozici. Ta je však často kompenzována vyšší cenou. Pokud zajdete do půjčovny až na místě, nabízí se vám sice možnost se autu takříkajíc podívat na zoubek, může se však klidně stát, že vůz vaší požadované třídy nebude volný k pronájmu. Většinou je však v turistických oblastech půjčoven dostatek, takže není problém jít o dům dál (leckdy se jde opravdu jen o jeden jediný dům dál). Pokud jde o výběr vozidla jako takového, vždy je třeba si uvědomit, k čemu jej chceme. Pro poznávání okolí či pro turistiku není důvod si půjčovat velká drahá vozidla. Hůře se s nimi parkuje a na úzkých okrskách jejich výkonové parametry stejně nevyniknou. Stejně tak si raději nepůjčujte velký vůz, pokud jste dlouhodobě zvyklí jezdit ve voze malém. Lehce se pak může stát, že se tam či onam „nevejdete,“ a hned máte zaděláno na problém.

Je lepší volit zavedené mezinárodní firmy anebo pouliční půjčovny?

Na tuhle otázku není jednoznačná odpověď. Tak jako všude i zde platí, že vše má svá pro a proti. Nevýhodou velkých půjčoven je např. věková restrikce. Často totiž nepůjčují vozy osobám mladším 25 let. O tom, že jsou zpravidla dražší, by se dalo polemizovat, nicméně pokud netrefíte nějakou slevovou či bonusovou akci, asi ve srovnání s pouliční půjčovnou nevyděláte. Výhodou pouličních půjčoven pak může být bezprostřednější přístup, někdy i rady kam se podívat, a také možnost smlouvat o ceně. Zejména u delších pronájmů můžete být úspěšní.

Pozor na kuřácká vozidla

Zejména v zemích, kde se kouří ve velkém, si dejte pozor na kuřácká auta. Nepříjemného pachu se totiž nemáte šanci zbavit. Zejména u delších pronájmů či pokud cestujete s dětmi se vždy informujte, zda je vůz kuřácký či nikoliv.

Pas neslouží jako zástava. Nedávejte jej z ruky

Zejména v méně rozvinutých zemích se může stát, že po vás budou v půjčovně požadovat jako záruku průkaz totožnosti. Takové jednání je však nestandardní a nepřistupujte na něj. Pas v žádném případě neslouží jako zástava a pokud jej půjčovně odevzdáte, můžete se dostat do problémů. Mezi ty patří např.

  • ztráta dokladu. Pokud by váš doklad půjčující náhodou či dokonce úmyslně ztratil, budete muset jet vyřídit si nový na nejbližší konzulát. To může být klidně 1000 kilometrů a den cesty.
  • je možné, že se vás pokusí nějakým způsobem vydírat (např. tak, že se vám budou snažit přisoudit nějaké poškození, za které vůbec nemůžete). O dalších možnostech zneužití dokladů zde fabulovat nebudeme, naposledy ale zopakujeme základní zásadu – pas nedat z ruky!

Pozor na podmínky zapůjčení

Snažte se jak jen to půjde seznámit s podmínkami zapůjčení. Ty se totiž mohou velice lišit. Některé půjčovny nabízejí možnost přistavení vozu s plnou nádrží, což se sice může zdát pohodlné a praktické ale realita je trochu jiná. Takřka vždy jde o pro vás nevýhodnou nabídku. Půjčovny si totiž nejen že přirazí solidní peníz na palivu jako takovém, ale hlavně si pak nechají to palivo, které neprojedete. Je nesmysl si na 20km ostrově objednávat plnou nádrž. To byste opravdu museli jezdit od rána do večera sem a tam.

Pozor na pojištění a povinné ručení

V rámci EU a snad i Evropy by mělo být každé vozidlo standardně pojištěno, co se týče odpovědnosti, a také havarijně s určitou spoluúčastí. Většinou jde o tzv. „mixed insurance“ – havarijní pojištění se spoluúčastí té osoby, která si auto půjčila a havarovala s ním. U malých vozů to může být nějakých 400 EUR, u větších 1000, u luxusních vozů a velkých SUV ale i výrazně více. Tento limit představuje maximální částku, o kterou můžete v důsledku nehody přijít. Pokud si ale vůz půjčujete mimo Evropu, prostudujte si podmínky a zeptejte se i v půjčovně, jaké pojištění máte v ceně zahrnuto.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook