Rostoucí agresivita českých řidičů

Pneu Stacho Vsetín » Novinky » Rostoucí agresivita českých řidičů 

Podle někoho mýtus, podle někoho tvrdá realita, která, pokud se zavčas nezakročí, může vyústit v každodenní jatka na silnicích. No a pravda? Ta je, asi jako vždy, zhruba někde uprostřed. Slovo agresivita bylo v posledních několika měsících velmi často skloňováno v souvislosti se známým „pirátem“ z D1. Představuje však tato kauza pouze nerelevantní a o celkovém psychickém stavu českých řidičů nic neříkající kauzu, anebo je jen špičkou ledovce a v podstatě odráží běžné každodenní chování na našich silnicích?

Skutečnost vs. mediální masáž

Byli jsme toho svědky všichni. Nebylo jediného dne, kdy by se případ dálničního „piráta“ neobjevil alespoň v nějakém médiu. Role médií v celé kauze však byla přinejmenším zvláštní. I pokud bychom se nepozastavovali nad komediálním použití slova pirát se všemi jeho konotacemi, je nutné nezapomínat na celou řadu dalších věcí. Za dobu, kdy se celá věc řešila, na českých silnicích zemřela či byla těžce zraněna řada lidí (z nichž někteří před jízdou prokazatelně požili alkohol nebo drogy), aniž by na to média jakkoliv reagovala. Samozřejmě, že měl Lacina smůlu, že se celý incident odehrál před kamerou. Na rozdíl od jiných nehod (a nebudeme se zde zabývat, zda to byla náhoda, štěstí či zásah vyšší moci), se však při té jeho téměř nic nestalo (alespoň co se týče zdraví a života).

Až s podivem mohl člověk sledovat, jak plátky od bulváru až po ty nejserióznější monotónně vykreslovaly situaci jako prototypický střet nabubřelého a egocentrického Pražáka (to i přesto, že Lacina pochází z Valašska) ve velkém a silném voze (a to ačkoliv je Superb klasické vozidlo střední třídy) a rozmilého nevinného děvčátka z Moravy v drobné Mazdě. A důvod? Hollywood. Ptáte se proč Hollywood? Odpověď je jednoduchá: Lidé tohle chtějí, milují a jsou ochotni si za podobné příběhy zaplatit. Je jen škoda, že tento příběh nemá ještě další dějovou linii. Lacina by třeba mohl být arogantní manažer, který ačkoliv nedokončil ani střední školu, má peníze, auta, ideálně k tomu ještě tři milenky. No a ona řidička Mazdy by např. mohla být platově a společensky nedoceněnou vysokoškolskou učitelkou apod.

Jistě každému čtenáři dojde, že předchozí řádky byly psány se značnou nadsázkou. Každý, kdo pravidelně i nepravidelně brázdí české silnice, dobře ví, že arogantní a agresivní chování, ať už v podobě riskantního předjíždění, problikávání či nesmyslného troubení, je denním chlebem. Skutečně se po Čechách pohybuje nemalé množství bezohledných lidí, jimž luxusní a drahá vozidla poskytují bezpečí v podobě raketového zrychlení či špičkových jízdních vlastností a anonymitu v podobně zatemněných skel. Otázkou ale zůstává následující: Nejedná se o jakýsi veřejný lynč, kdy je na stole konkrétní viník, kterému je možno dokázat vinu a kterého je možné potrestat?

Upozorňujeme čtenáře na jednu zásadní věc – v žádném případě se piráta z D1 nezastáváme. Pouze říkáme, že je nutné zachovat chladnou hlavu při vyhodnocování celé situace a nenechat se nehorázně masírovat médii. K exemplárnímu potrestání v podobě 12 let nepodmíněně za pokus o vraždu nakonec nedošlo a Lacina si bude muset odsedět „pouze“ 5 let. My tento trest považujeme za adekvátní, avšak opět upozorňujeme: Mějme chladnou hlavu, a to jak na silnici tak mimo ni.

Rozdílná pojetí agresivní jízdy?

Jen stěží se dá nějakým způsobem jasně definovat, co je agresivní jízda a co je běžné chování. Zatímco pro řidiče např. z USA je naprosto nepochopitelné, jak můžeme ve střední Evropě předjíždět tak, že přinutíme protijedoucí či předjížděné vozidlo uhnout na stranu. Naopak průměrný Polák Vám na to odpoví: „A co je na tom? Cesta je široká, teď uhne on mě, a příště, až on bude potřebovat, uhnu já.“ Problém ovšem je, že všechny tyto situace jsou nebezpečné a zejména méně zkušení řidiči mohou mít tendenci ke špatnému prostorovému a rychlostnímu vyhodnocování. Často se také stává, že takto riskantně nepředjíždí pouze jedno vozidlo, nýbrž i dvě či více. Co když se ale prvnímu vozidlu nepodaří z nějakého důvodu se včas zařadit? Co budeme dělat my jako druhé vozidlo, které nemůže uhnout ani se zpět zařadit, vzhledem k tomu, že jsme uprostřed takto riskantně předjížděné kolony? Pak už zbývá pouze doufat, že uhne předjížděný i protijedoucí a navíc bude silnice dostatečně široká. Pokud ne, můžeme narychlo sepisovat poslední vůli.

Problematické, i když zdaleka ne tak nebezpečné, je také problikávání světel na dálnici. Zde je třeba rozlišit případy upozornění a případy arogance. Pokud se nacházíme v nejrychlejším pruhu na takovém úseku, kde není rychlostní omezení či není zhoršená viditelnost či přilnavost, v podstatě se od nás očekává, že pojedeme rychlostí zhruba 130 km/h. Pokud pojedete 130 km/h či více a ve zpětném zrcátku uvidíte blikání či uslyšíte troubení, jedná se jednoznačně o projev agresivity za volantem, která se na západ od našich hranic trestá. Na druhou stranu pokud se však pohybujeme výrazně pomaleji, měli bychom se zařadit do pomalejších pruhů a neblokovat rychleji jedoucí vozidla. V takovém případě bychom spíše než si stěžovat měli probliknutí brát jako informativní upozornění. Je teoreticky možné, že v budoucnosti naši zákonodárci umožní trestání těchto projevů. Např. v Německu se za probliknutí, vulgární gesta či nedodržení bezpečné vzdálenosti běžně pokutuje, a to až do výše 6.000 Eur. Pokud dojde ke schválení této legislativní změny, určitě vás budeme ihned informovat.

Jsou Češi tak strašní řidiči anebo na tom nejsme ještě tak špatně?

Asi všichni máme určité podvědomí o tzv. jižanských řidičích. Řada českých řidičů totiž na případnou výtku týkající se agresivní či nebezpečné jízdy reaguje ve stylu: „Prosím tě. To bylo naprosto bezpečné předjetí. Ty jsi asi nikdy nebyl v Itálii nebo v Řecku, co? Tam se jezdí mnohem dravěji než u nás. Ťukance jsou naprosto běžné a kvůli pár oděrkám se nikdo ani neobtěžuje vylézt z auta.“

Problém je však v jedné věci. Zeptejme se sami sebe, co se může stát, pokud při rychlostech kolem 50km/h uděláme „myšku“, která nevyjde? S největší pravděpodobností to odnesou plechy a k žádnému zranění nedojde. Nyní se ale zeptejme, co se může stát riskantně předjíždějícímu řidiči, který se v protisměru střetne s jiným vozidlem? Zdemolované auto bude v takovém případě ten nejmenší problém. A nyní nad námi visí otázka: Kdo jezdí skutečně dravěji? Jsou to opravdu Italové, Řekové či Španělé? Odpověď by si měl doplnit sám každý čtenář.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook