Registrační známky na přání do roku 2016 nebudou

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Registrační známky na přání do roku 2016 nebudou 

Již nějakou dobu si česká legislativa pohrává s možností koupě SPZ na přání. On už vlastně zákon, který by toto umožnil, i byl schválen. Před pár dny ale sněmovnou prošel jeho odklad. Značky typu „FRANTA 1“ či „HŘEBEC 007“ tak sice nejspíše budou. Dočkáme se jich ale nejdříve v roce 2016. Současně s touto změnou je dále možné očekávat i úpravu koncepce vlastnictví SPZ. Aktuálně je totiž jejich oficiálním vlastníkem stát. Nově by se ale měly stát majetkem konkrétního motoristy.

Důvodem odkladu mají být technické potíže

Ministerstvo dopravy uvádí jako hlavní důvod pro odložení platnosti již schváleného zákona možné technické a organizační problémy. Výroba nestandardních SPZ na přání by navíc byla patrně výrazně dražší. Tomuto argumentu ale bere vítr z plachet skutečnost, že by si za ně dotyčný poměrně tučně zaplatil. Ať už je realita taková či onaká, důležité je jedno. Nestandardní SPZ letos ani příští rok nebudou.

SPZ na přání nerovná se prémiová SPZ

Ne úplně vždy je termín „SPZ na přání“ chápán zcela správně. Občas míváme tendenci si jej plést s prémiovými (či lidově řečeno papalášskými) SPZ. Zatímco u SPZ na přání si na značku můžeme napsat prakticky cokoliv („FRANTA 1“, „SUZBRNA 007“ atd.), prémiové SPZ mívají standardní formát. To, co je dělá prémiovými, je pouze neobvyklé uspořádání číslic, např. 0000 či 9999.

Žádné vulgarismy či oficiální údaje. Cena dvou kusů SPZ bude 10 tisíc korun

Na registrační značky sice bude možné napsat relativně cokoliv. Rozhodně ale ne sprostá slova. Stejně tak nebudou moci obsahovat zkratky známých veřejných institucí či úřadů. S SPZ typu „JSEM Z ČOI 1“ či „PSP ČR 1“ bychom se tedy setkávat neměli.

Samozřejmě může být vtipné sledovat, jakým způsobem a pomocí jakých kritérií se bude vhodnost značky posuzovat. Jen si vzpomeňme, jak bylo rušno ve Středočeském kraji v době, kdy na tamějších SPZ ke standardnímu „S“ přibylo ještě jedno „S“, a z tamějších řidičů se tak s notnou dávkou nadsázky stali ze dne na den „esesáci“. Stejně tak budou určitě vyvolávat debaty SPZ obsahující slova, která sice v češtině nic neznamenají. V jiném jazyce ale mohou mít hanlivý či jinak problematický význam.

SPZ budou výhledově majetkem řidičů

Podobně jako v Anglii či v jiných zemích západní Evropy by se i v ČR měly stát registrační značky majetkem motoristů. Opět tomu tak ale nebude dříve než v roce 2016. Stát bude samozřejmě i nadále určovat, jaké základní znaky musí značka mít – velikost, materiál, maximální počet písmen atd. – bude už ale zcela v režii řidičů, kde si ji pořídí.

Z toho plyne, že se postupně i do výroby SPZ dostane konkurence. Aktuálně si je totiž Ministerstvo dopravy nechává vyrábět u jednoho výhradního dodavatele.

Prohlídky na STK budou zaznamenávány

Rok 2016 by měl být ve znamení ještě minimálně jedné další změny týkající se provozu na pozemních komunikacích. STK budou muset mít nově nainstalovaný kamerový systém se záznamem. Jeho účelem bude odhalit případné podvody při technických kontrolách, kdy automobil sice dostane nové osvědčení o způsobilosti, na STK ale nikdy nepřijede.

Mít známého na STK tak patrně v roce 2016 přestane být tak velkou výhodou, jakou je dnes.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook