Proč není dobrý nápad dojíždět zimní pneumatiky v létě?

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Proč není dobrý nápad dojíždět zimní pneumatiky v létě? 

Asi se všichni shodneme na tom, že jezdit v zimě na letních pneumatikách je šílenost. Jak to ale funguje opačně? Je možné (a bezpečné) mít v létě na kolech zimáky? Nejsou vlastně letní pneumatiky tak trochu zbytečné?

Letní pneumatiky v zimě jsou nezákonné. Zimní pneumatiky v létě projdou

Povinnost zimního obutí je v daném období stanovena zákonem. Naopak v období letních prázdnin bude policejní hlídce jedno, zda máte na autě obutou zimní či letní směs. Faktem ale je, že zimní pneumatiky v létě na disky nepatří. Důvody jsou jednoduché. Každá pneumatika, zimní i letní, byla vyvinuta a vyrobena tak, aby nabídla nejlepší možné vlastnosti za určitých podmínek. Zimní pneumatiky jsou zhotoveny z měkčí směsi, která lépe funguje v teplotách pod nulou. Hrubší vzorek pak lépe drží stopu na sněhu a ledu.

Ovšem jakmile se oteplí, měkkost směsi začne být na škodu. Pneumatika se snadno přehřívá, opotřebovává a v neposlední řadě i hůře sedí v zatáčkách. Zkuste si v 35° horku projet trochu rychleji zatáčkou. Od kol se začne linout pískot dříve, než se nadějete. Zimní pneumatiky jsou navíc v horku hlučné a díky vyššímu odporu s sebou nesou i vyšší spotřebu paliva.

Na zimácích se hůře brzdí

Hrubší vzorek zimní pneumatiky sice přijde vhod na sněhu a ledu. Na suché rozpálené vozovce ale prodlužuje brzdnou dráhu. To je dáno především menší styčnou plochou s vozovkou. Zimní pneumatiky jsou rozhodně nepostradatelné v podmínkách, pro které jsou určeny. V létě ale svoji funkci plní výrazně hůře než pneumatiky letní.

Za vedra roste riziko prasknutí

Při plně zatíženém autě a vystoupá-li rtuť teploměru dostatečně vysoko, existuje u zimních pneumatik mnohem vyšší riziko prasknutí než u pneumatik letních. Ačkoliv by kvalitní obutí takto nikdy selhat nemělo, stoprocentní jistotu člověk nemá nikdy. Stačí, aby se na silnici nenadále objevila překážka (spadlá větev, kus železa apod.) a může být, lidově řečeno, vymalováno.

Situace, kdy zimní pneu poslouží lépe než letní. Není jich mnoho, ale jsou

Abychom zimní pneumatiky v létě jen nehanili, je třeba říct, že existují určité specifické situace, kdy přijde zimní směs vhod i v létě.

Typickým příkladem je silné znečištění vozovky štěrkem, blátem, pískem a podobně. Díky drážkám uzpůsobeným (primárně) k rychlému odvodu sněhu a břečky, se s podobnou situací umí drobátko lépe popasovat zimní pneumatiky. Kvalitní letní pneumatiky však obstojně vede stopu i v takových podmínkách a za svými zimními kolegyněmi zaostávají jen o píď.

O něco málo jistěji se pak chovají zimní pneumatiky i za silného deště. Hlavní roli hrají opět drážky, které rychle odvádějí vodu a tím snižují riziko tzv. aquaplaningu.

Přezouvat na léto se vyplatí

Pokud bychom ale sečetli všechny klady a zápory, vyjde nám jedno. Zimní pneumatiky v létě patří do sklepa či do garáže. Letní pneumatiky jsou totiž v tomto období jistější, rychlejší, bezpečnější, tišší a celkově komfortnější, zejména pak za tropických veder. Návštěva pneuservisu někdy na začátku dubna tak z tohoto pohledu dává docela smysl.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook