Přišli jste o řidičský průkaz? Poradíme jak jej získat zpět

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Přišli jste o řidičský průkaz? Poradíme jak jej získat zpět 

O řidičák ročně přijdou tisíce Čechů. Jaké existují možnosti, jak se ke své zabavené licenci co nejsnadněji, nejpohodlněji a v neposlední řadě také nejlevněji zase dostat? Situace se v posledních letech poměrně dost zkomplikovala. Už totiž zpravidla neplatí, že stačí počkat na vypršení zákazu řízení a pak si svůj průkaz jednoduše vyzvednout.

O řidičák se dá přijít třemi způsoby

 • Motorista, který postupně nasbírá 12 trestných bodů, automaticky přichází o řidičský průkaz. V takové situaci mluvíme o tzv. vybodování. Od zavedení bodového systému v roce 2006 se podobného osudu dočkalo už na 40000 našinců a další neustále přibývají. S vybodováním souvisí roční zákaz řídit, za volant si ale člověk jen tak nesedne ani poté. Má totiž již nějakou dobu povinnost jednak absolvovat psychologické vyšetření a také se musí nechat v autoškole přezkoušet z odborné způsobilosti.
 • O řidičák lze přijít i v důsledku spáchání závažného přestupku či trestného činu. Jedná se např. o významné překročení rychlosti, předjíždění přes dvojitou plnou čáru, způsobení nehody či řízení pod vlivem alkoholu apod. Zde platí, že pokud je udělený trest kratší než 12 měsíců, dostane řidič po odeslání žádosti svůj řidičák zpět automaticky. V opačném případě se musí dotyčný taktéž vrátit do autoškoly. Ovšem zatímco vybodovaní řidiči mohou jízdy absolvovat již během 12. měsíce od této události, jedinci, kteří mají na krku zákaz řízení, za volant smí usednout až po skončení trvání zákazu. Neobejdou se také bez posudku o zdravotní způsobilosti vydávaného praktickým lékařem.
 • O právo řídit je možné přijít také díky zdravotním problémům či omezením. Pokud se však stav dotyčného zlepší, může se o navrácení řidičského průkazu opět ucházet. Od jeho ztráty však musí uběhnout nejméně tři roky. I zde pak platí povinnost absolvovat zkoušku z odborné způsobilosti a dodat posudek o zdravotní způsobilosti.

Při zkouškách odborné způsobilosti je nutné absolvovat všechny tři části testu

Bohužel neplatí, že by pro získání řidičáku zpět stačilo absolvovat pouze jízdy. Uchazeč musí prokázat kromě schopnosti řídit v aktivním provozu také znalosti předpisů a pravidel, povědomí by měl mít i o ovládání a údržbě vozidla.

Bodový systém kromě trestání i odměňuje

Tu a tam může drobný přestupek spáchat třeba i nevědomě každý. Výhodou platného bodového systému ale je, že pokud řidič rok v kuse takříkajíc seká dobrotu, 4 body mu z konta zmizí. Řidiči tak nemají permanentně nůž na krku, nýbrž ví, že případný drobný exces si mohou „odpracovat“. Ovšem pozor. Pokud vás policisté nachytají, jak si to po dálnici štrádujete dvoustovkou, nepomůže vám ani svěcená voda. Další byť poněkud kontroverznější způsob, jak přijít o trestné body na kontě, je absolvovat tzv. Školení bezpečné jízdy. Platí zde ale několik podmínek:

 • školení musí proběhnout v některém ze čtyř akreditovaných center. Nemůže jej tudíž pořádat jen tak někdo.
 • řidič nesmí mít na kontě více trestných bodů než 11.
 • body musí být uděleny pouze za menší maximálně pětibodové přestupky (vážná porušení pravidel silničního provozu takto odčinit nejde).

Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook