Přemýšlíte o koupi kabrioletu?

Pneu Stacho Vsetín » Naše tipy » Přemýšlíte o koupi kabrioletu? 

Jste fanoušky jízdy s větrem ve vlasech? Máte rádi, když na vás za jízdy svítí sluníčko a zároveň vás příjemně chladí vítr? Zaujala vás možnost jezdit v autě bez střechy či dokonce uvažujete o koupi takového vozidla? Pak jste na správném místě. Dnes si spolu projdeme zejména slabé a silné stránky vozů bez pevné střechy, pokusíme se vás varovat před případnými zádrhely, které vás mohou potkat při a po koupi kabrioletu. Závěrem jako obvykle přihodíme navíc pár rad a triků, které by vám mohly přijít vhod.

O praktičnosti nemůže být řeč

Pokud uvažujete pouze o užitné hodnotě a provozních nákladech, zapomeňte na kabriolet. Tyto vozy mají v naprosté většině případů kufr takové velikosti, že velký lodní kufr prostě nenaložíte. Na zadních sedadlech pak často bývá místo tak možná pro malé děti, některá vozidla je nemají vůbec. Pokud tedy plánujete jezdit pravidelně ve více než dvou lidech a naložení, na kabriolet buď zapomeňte anebo si hodně připlaťte za skutečné prémiové vozy značek Bentley či Rolls Royce. Další nevýhodou bývá otevřená střecha jako taková. Ta nemusí každému dělat dobře. Jsou lidé, kteří si stěžují na bolesti hlavy, uší či nosních dutin. Zejména v městském hustém provozu pak otevřenou střechu asi ocení jen exhibicionisté. Opravdu totiž není nic příjemného inhalovat veškeré exhalace na stojícím Nuselském mostě či jinde.

Silné a slabé stránky vozidel s otevřenou střechou

Článek jsme začali trochu negativně. Proto se nyní pojďme spolu podívat i na výhody kabrioletů. Nejsme-li maloměstští diskotékoví šviháci či si nepotřebujeme po padesátce doplňovat umírající ego, oceníme na kabrioletech zejména následující:

 1. S otevřenou střechou není problém jezdit téměř celoročně. Kabriolety dobře topí, a zima by nám zejména na předních sedadlech být neměla. Je však třeba se připravit na vyšší hladinu hluku a při jakémkoliv poškození střechy je nutné ihned vyhledat servis. Mohlo by do vozu např. začít zatékat.
 2. Příjemná jízda v parných letních měsících. Při dovolené u moře si pak budete užívat každou cestu.
 3. Vynikající rozhled z vozu, což ocenění především řidič.

Nevýhody kabrioletů

Pokud jde o zápory vozů se stažitelnou střechou, je nutné se připravit hlavně na:

 1. Minimum zavazadlového prostoru, ten je totiž zabrán stahovací střechou.
 2. V dálničním provozu a ve vyšších rychlostech je řada kabrioletů hlučná. Částečným řešením může být dokoupení větrového štítu (jakési přepážky mezi zadními a předními sedadly, která funguje jako větrolam). I to je však pouze částečné řešení.
 3. Kvůli bezpečnostním nárokům bývají kabriolety těžší. Díky tomu mají horší jízdní vlastnosti, vyšší spotřebu a delší brzdnou dráhu.
 4. V dopravní špičce jsou kabriolety takřka využitelné snad jen v kyslíkové masce, jelikož nic nebrání exhalacím dostat se do vozidla
 5. Poruchy střechy. Ta je složitá a zejména starší modely s plátěnou střechou jsou náchylné na poškození. Opravy bývají bohužel drahé.
 6. Pravidelná jízda v kabrioletu může údajně poškodit sluch.

Plechovou nebo plátěnou střechu?

Ačkoliv nové vozidlo s plátěnou střechou dnes již nekoupíte, u ojetin je možné se s ní setkat. Bohužel je přes ni však špatný výhled dozadu, hůře těsní a je hodně citlivá na zacházení. Pokud si chcete nechat automobil umýt, je nutné zvolit speciální program pro kabriolety či ruční čištění. Výhodou je ale možnost ji sundat ručně, střecha je lehká a hlavně je opravdu stylová.  Již z dálky je na první pohled poznat, že se jedná o kabriolet. Plechová střecha je sice modernější a těsní lépe, nicméně je stále poměrně citlivá na zacházení a její opravy jsou drahé. „Kabrioleťáci“ ze staré školy si pak stěžují, že vozidlo již nevypadá jako kabriolet ale spíše jako kupé.

Kupujete ojetinu? Pozor!

Rozhodnete-li se si kabriolet opatřit a plánujete koupi ojetiny, mějte na vědomí tří zásady:

 • vůz nesmí být bouraný,
 • střecha musí jít bez problémů stahovat,
 • do vozu v žádném případě nesmí zatékat, foukat apod.  To by signalizovalo porouchanou střechu, jejíž oprava by mohla vyjít i na desetitisíce.

Závěrem pro vás máme několik tipů a triků

Pokud byste rádi vlastnili kabriolet a máte hluboko do kapsy, nezoufejte. Vozidla, která zmiňujeme níže, se dají bez problémů koupit ve skvělém stavu pod 100.000Kč.

Saab 900 – bezpečný kabriolet za nízkou cenu

Kabriolety od Saabu jsou k mání již od 50.000 Kč. Jedná se o kvalitní a bezpečná vozidla, která při slušném servisu vydrží více než generaci. Doporučujeme nekupovat základní dvoulitr. Ten je slabý a má navíc vyšší spotřebu. Vhodnější je zvolit tentýž motor s turbem.

Chrysler Sebring – spolehlivý a bytelný kabriolet

Kvalitní, bytelný a pohodlný – to je kabriolet Chrysler Sebring. Tyto vozy jsou běžně k dostání, jsou vesměs spolehlivé a bezpečné. Jediným drobným problémem je spotřeba šestiválce 2.7l. Ta se pohybuje nad 10 l a ve spojení s automatem vozidlo i přes asi 170 koní moc nejede. Doporučujeme tedy manuální převodovku.

Alfa Romeo Spider – kabriolet s italským šarmem

Necháváte-li se rádi okouzlit italskou osobitostí a šarmem, pak vězte, že Alfa Romeo Spider je to pravé pro vás. Nadčasový design a svižné motory jsou sice na horší dílenské zpracování a nespolehlivost jen částečnou záplatou. I tak ale má Alfa co říct a pokud jí odpustíte občas nějaký ten vrtoch, do auta se zamilujete.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook