Pozor na zimní gumy: od 1. listopadu byste je měli mít na všech silnicích

Pneu Stacho Vsetín » Bezpečnost » Pozor na zimní gumy: od 1. listopadu byste je měli mít na všech silnicích 

Ranní mrazíky, mlhy a opadávající listí věstí kromě jiného začátek zimy. Pro nás motoristy to tedy znamená nutnost přezout zimní gumy. Vzhledem k tomu, že je jejich používání prakticky povinné od 1. listopadu do 31. března na VŠECH silnicích v ČR, není důvod s návštěvou pneuservisu otálet.

Povinné nebo prakticky povinné

Skutečně povinné je použití zimních gum v úsecích označených speciální dopravní značkou. Na ostatních úsecích toto sice povinné není, nicméně zákon říká, že:

  • zimní pneumatiky musí být použity, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza
  • zimní pneumatiky musí být použity vždy, když lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Jinýmy slovy: použití zimních gum za jarního počasí povinné není. Pokud by však nicméně došlo např. k náhlé sněžné vánici, při které by se stala nehoda (nemusí se vůbec jednat o nehodu, jejíž příčinou je nedostatečná adheze letních pneumatik na sněhu či ledu). Je pak dokonce možné, že po vás bude pojišťovna vymáhat škodu, kterou by normálně zaplatila z povinného ručení. A proto je lepší pneumatiky jednoduše přezout a dále se již podobnými fabulacemi vůbec nezabývat.

Zimní pneumatika. Co to je?

Dobrá otázka. Zákon stanovuje, že za zimní pneumatiku je považována pneumatika na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS. Statut zimní pneumatiky mají dále také terénní pneumatiky.

U zimních pneu je dle zákona nutná hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů pneumatiky nejméně 4 mm na všech kolech (u vozidel do 3 500 kg), nebo nejméně 6 mm na všech hnacích kolech (u vozidel nad 3 500 kg).

Je možné použít na zimu protektorové pneumatiky?

Pokud splňují výše uvedené, není s tímto typem pneumatik žádný problém.

Je možné mít zimní pneu pouze na hnací nápravě?

V žádném případě. Zimní obutí musí být na všech kolech.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook