Povinné reflexní prvky pro chodce a cyklisty? Od příštího roku možná realita

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Povinné reflexní prvky pro chodce a cyklisty? Od příštího roku možná realita 

Ačkoliv je u nehodovosti na českých silnicích patrný klesající trend, stále jsme vysoko nad průměrem starých zemí EU. Přitom se na celkové nehodovosti nezanedbatelným poměrem podílí také kolize s chodci a cyklisty. Ministerstvo dopravy by rádo výrazně snížilo počet usmrcených chodců na silnicích zavedením povinnosti nosit reflexní prvky. Možná už v lednu tohoto roku.

Zhruba každá šestá oběť dopravní nehody je chodec

V minulém roce na našich silnicích zemřelo 112 chodců. To dělá zhruba šestinu z celkového počtu obětí dopravních nehod (631). Ministerstvo dopravy se domnívá, že je hlavním problémem malá viditelnost chodců, a chystá kroky, které mají zajistit, že budou chodci více na očích. Za snížené viditelnosti a mimo obec jim plánuje nařídit používat alespoň jeden reflexní prvek na oděvu. Návrh je součástí již schválené novely zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Reflexní prvky mnohonásobně zvýší viditelnost

Kombinace tmy, mlhy či deště je pro řidiče výzvou sama o sobě. Zejména v zimním období se nezřídka dostáváme do situace, kdy se viditelnost blíží nule a kdy je nezbytná výrazná úprava jízdního stylu. Pokud se nám v této slotě na poslední chvíli u krajnice vynoří chodec, je zaděláno na pořádný problém. Řešením by přitom mohly být reflexní prvky na oblečení. Ty totiž dokážou zvýšit viditelnost až na desetinásobek.

Reflexní prvek nerovná se reflexní oblečení

Neočekávejme, že začneme všude kolem nás vídat osoby, o kterých si budeme kvůli jejich oblečení myslet, že jsou to policisté. Za reflexní prvek se považuje třeba páska upínaná přes paži, samolepka anebo kšandy.

V Estonsku a na Slovensku reflexní prvky pomáhají

V baltské zemi v roce 1999 zemřelo na silnicích 47 chodců. To je vzhledem k její velikosti a počtu obyvatel poměrně vysoké číslo. Pak však místní zákonodárci prosadili povinnost být při snížené viditelnosti reflexně „označkován“ a do roku 2010 počet mrtvých chodců klesl na 7. Na Slovensku se pak počet usmrcených chodců od zavedení povinnosti snížil z více než 180 na zhruba 60.

Za neviditelnost se budou dávat pokuty

Absence reflexního prvku bude při snížené viditelnosti přestupkem, za který budou policisté moci udělit pokutu až 2000 korun. Kdy vejde novela v platnost, zatím není jasné. Je možné, že 1. ledna 2016 to ještě nebude. Jak moc budou policisté situaci kolem chodců pohybujících se takříkajíc inkognito „hrotit“ je samozřejmě také otázka stejně tak jako to, co je možné považovat za reflexní prvek a co už nikoliv (s reflexními prvky se už dnes setkáváme běžně u sportovního oblečení). Mluví se o tom, že by měla policie působit v této souvislosti spíše preventivně než represivně.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook