Ohleduplnost na silnici v několika konkrétních případech

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Ohleduplnost na silnici v několika konkrétních případech 

Slova ohleduplnost či třeba defenzivnost v souvislosti se silničním provozem mohou občas působit až jako neustále omílaná a příliš všeobecná klišé. Dnes se tedy podíváme na několik konkrétních situací z každodenního provozu, jejichž defenzivní řešení může přinést ovoce všem zúčastněným stranám. Řeč bude především o přednosti v jízdě a tom jak a kdy se jí adekvátně – leckdy navíc ve prospěch všech zúčastněných – vzdát, třebaže mi to pravidla nenařizují.

Osobní vs. nákladní automobily na křižovatkách

Dojíždíte-li na křižovatku tvaru T a máte dát přednost z hlavní silnice odbočujícímu kamionu s přívěsem, nenajíždějte si až na hranici křižovatky. Řidiči velkého vozu tak poskytnete mnohem více prostoru, díky kterému bude moci situaci rychleji, pohodlněji a bezpečněji vyřešit. Pokud tak neučiníte, hrozí následující:

 • řidič kamionu bude muset výrazně zpomalit, či dokonce úplně zastavit, aby se nesrazil s protijedoucím vozidlem
 • dokud situaci nevyřeší řidič nákladního vozu, vy máte stejně stopku. Dáváte mu totiž tak jako tak přednost. Projede-li křižovatku rychleji on, projedete ji rychleji i vy.
 • pokud bude muset kamion zastavit a počkat si – dost možná hodně dlouho – na příhodný čas pro přejetí do protisměru, pravděpodobně za sebou vytvoří kolonu dalších vozidel. Všechna tato vozidla přitom budou mít logicky před vámi přednost v jízdě.
 • stojící kamion na hlavní silnici (byť dost možná v odbočovacím pruhu) je vždy překážkou plynulosti dopravy. A tam, kde je doprava neplynulá, je i nebezpečná.

Jako možná až hnidopišská, byť jistě pravdivá, se může zdát poznámka týkající se ekologie. Naložený kamion logicky při rozjezdu uvolní do ovzduší více exhalací, než kdyby křižovatkou projel jen s drobným zpomalením. Jistě, globální klima tato změna asi neovlivní. Nachází-li se však daná křižovatka u centra města, čistotě zdejšího prostředí jistě nemotorný rozjezd naloženého třicetitunového monstra neprospěje.

Osobní vs. nákladní automobily při objíždění překážky

Představte si následující situaci: sjíždíte po relativně úzké cestě z kopce dolů. U krajnice jsou přitom tu a tam zaparkovaná vozidla, kterým je třeba se vyhýbat. V tu chvíli se proti vám objeví nákladní vůz či autobus, na jehož straně vozovky shodou okolností jedno takové auto stojí. Co uděláte? V podstatě máte dvě možnosti: buď jet dále anebo přibrzdit, vzdát se přednosti v jízdě – překážka se nachází na straně nákladního vozu, jeho řidič má tedy ze zákona povinnost vám dát přednost – a jakmile velké vozidlo přejede, jen povolit brzdový pedál a pokračovat. Zákon je logicky na vaší straně, ovšem pokud se své přednosti vzdáte:

 • ušetříte druhému šoférovi nutnost podřazovat či dokonce úplně zastavit. Přitom každý, kdo někdy seděl za volantem jiného než osobního auta, dobře ví, jak problematické je opětovné rozjetí naloženého kamionu či autobusu do kopce. Vás bude řešení situace stát tři vteřiny na brzdovém pedálu, váš protějšek kromě brzdění možná čtyři i více přeřazení, nemluvě o diskomfortu jak řidiče tak posádky.
 • přispíváte k lepšímu stavu životního prostředí/místního ovzduší.
 • šetříte protistraně výrazně více času, než o který sami sebe oberete.

Umožněte bezpečné předjetí. Jednou se vám dobrý skutek vrátí

Jedete-li ve slabším plně naloženém autě či třeba za sebou táhnete vozík, nechte ostatní, aby vás mohli v klidu předjet. Pokud dojedete kamion či autobus a víte, že nebudete s největší pravděpodobností schopni jej předjet, ponechte si od něj určitý odstup. Docílíte tím hned několika věcí:

 • do takto vzniklé mezery se může snadno vměstnat jiný šofér. Tomu se tím pádem podaří předjížděcí manévr rozdělit na dvě proveditelné části.
 • netrpí plynulost dopravy. Nezačne se za vámi tvořit kolona netrpělivých a potenciálně riskantně předjíždějících šoférů.
 • až se jednoho dne ocitnete v opačné pozici a budete spěchat např. z/do práce, tento typ chování zcela jistě oceníte.

Podobných situací je přitom na cestách možné najít celou řadu. Berte tedy, prosím, tento článek spíše jako inspiraci než nějaký preskriptivně laděný návod jak se na silnici chovat. V řadě těchto situací přitom nemusí vůbec figurovat osobní vs. nákladní auto či dokonce osobní vs. jiné osobní auto. Často se zapomíná, že nedílnou součástí silničního provozu jsou třeba chodci.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook