Nebojte se zbytečně parkování na letišti

Pneu Stacho Vsetín » Bezpečnost » Nebojte se zbytečně parkování na letišti 

Léto je stále v plném proudu a s ním i období dovolených. Pokud se rozhodnete zvolit si coby způsob dopravy do dovolenkové destinace letadlo, může vám přijít vhod dnešní článek. Budeme se totiž v širších aspektech zabývat problematikou dopravy z/na letiště, upozorníme na některé problémy, které mohou nastat, a hlavně možnosti, jak jim čelit. Ne každý totiž má možnost či dostatečné finanční zázemí, aby jej na letiště odvezli známí, taxislužba či specializovaná firma. Ač se to tak nemusí zdát, tisíce lidí se každý rok jen v Čechách vydají na dovolenou autem či autobusem jen proto, že by pro ně doprava na letiště byla komplikovaná. Přitom to tak úplně nemusí být pravda.

Základem je časová rezerva. Zácpa na dálnici či strom spadlý na koleje mohou ukončit dovolenou dříve, než začala

Při plánování dopravy na letiště je tak jako všude vhodné používat selský rozum. Pokud máte rádi riziko a adrenalin, klidně využijte spoje, který na letiště přijíždí hodinu před odletem. Pokud se ale na dovolenou hodně těšíte a nezaplatili jste za ni málo, buďte konzervativnější a počítejte s časovou rezervou. Přitom platí, že by tato rezerva měla být přímo úměrná vzdálenosti, ve které se odletové letiště nachází. Bydlíte-li v Mělníku a odlétáte-li z Prahy, postačí rezervní hodinka. Pokud ale odlétáte třeba z Frankfurtu, rozhodně doporučujeme časovou rezervu minimálně 4-5 hodin, v případě potřeby i více (příp. celý jeden den). Technická závada, havárie, zácpa, uzavírky apod. dokáží perfektně zhatit vaše cestovatelské plány. Můžete si navíc být jistí, že na letišti vaše zpoždění nikoho zajímat nebude.

Auto nebo MHD. Věčné dilema

Jako slavné Hamletovo být či nebýt se může někomu zdát dilema, jestli k dopravě na letiště zvolí MHD či svůj vlastní vůz. V potaz samozřejmě musíte vzít své vlastní potřeby a nároky, všeobecně je ale možné MHD doporučit tehdy, když:

 • cestujete sami či v malém počtu
 • cestujete nalehko bez objemných zavazadel
 • nemáte s parkováním na letišti žádné zkušenosti, příp. pokud je konkrétní letiště známo nekvalitní infrastrukturou
 • nevezete s sebou malé děti

Cestuje-li jeden člověk např. do Mnichova autem, tak jako tak se musí připravit na výdaje za palivo (z Prahy cca 2 až 3 tisíce korun) a parkování (to začíná na přibližně stejné částce). Zpáteční jízdenka vlakem či autobusem přitom nevyjde na více než nějaké 2 tisíce korun, za parkování to pak bude čistá nula. V tomto případě tak daný jednotlivec, uvažuje-li racionálně, pojede spíše MHD. Vlastní vůz by měl smysl ve třech a více lidech. Na druhou stranu je ale nutné si uvědomit ještě jedno. Cestujeme-li daleko a máme s sebou těžká zavazadla a k tomu ještě třeba bolesti zad či jiné pohybové problémy, nemusí být manipulace s nimi ve vlaku či autobusu příjemná. V takovém případě je vhodné zvážit, zda nedojet vlastním autem až přímo na letiště, byť za cenu vyšších nákladů. Jak si jistě dokážete představit, dovolená s ischiasem vlastně ani není dovolená.

Při parkování na letišti buďte ostražití ale ne paranoidní

Málokde se v rámci vyspělé Evropy setkáme s letištěm, kde je parkování vážný problém. Ke krádežím dochází spíše sporadicky, parkovací domy jsou téměř vždy hlídané či alespoň monitorované a bývají zpravidla pojištěné. Na letištích v Mnichově, Berlíně či Vídni tak nepředstavuje i několikatýdenní odstavení vozu žádný adrenalin. Pokud vás zajímají ceny, ty jsou vždy přímo úměrně kvalitě parkovacího domu a také jeho vzdálenosti od terminálů. Je možné pořídit low-cost parkování za ceny kolem 30€ na týden, VIP sloty hned u terminálu ale mohou stát i desetinásobek. Často je parkování navíc zahrnuto v ceně letenky či zájezdu.

Existují i problematická letiště

Při výběru parkovacího místa dávejte rozhodně přednost krytým garážím. Parkování „na poli“ sice může vyjít levněji, kvalita služeb však odpovídá nízké ceně. Přijde-li prudká bouřka či kroupy, pak můžete pouze doufat, že jim karoserie vozu odolá. Zdaleka ne vždy jsou navíc tyto prostory hlídané. Ke krádežím tedy může klidně dojít. Pokud s parkováním na letišti zatím nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme využít internet. Tam byste měli najít mimo jiné i recenze na jednotlivé parkovací domy.

V ceně parkovného je někdy i MHD, příp. je možné jej využít jako slevový kupón

Řada letišť nabízí možnost použití parkovacího lístku coby jízdenky na MHD. Jde především o výše zmíněné low-cost parkovací sloty, kde musíte k terminálu jet jednu či dvě zastávky autobusem či vlakem. Často se navíc jeden parkovací tiket vztahuje i na více osob. Ušetřit se tak na jednom směru dá i nějaká ta stokoruna. Detailní podmínky si ale vždy zjistěte. Pokuta od revizora těsně před odletem na dovolenou jistě nebude jejím příjemným zpestřením.

Některé společnosti nabízejí k zájezdům dopravu na letiště i parkování zdarma

Řada agentur či dopravních společností láká své potenciální zákazníky tím, že jim v rámci ceny zájezdu či letenky nabídne dopravu zdarma na zahraniční letiště, zdarma parkování a podobné služby. Taktně už však mlčí o tom, že zdaleka ne vždy jsou schopny těmto závazkům dostát. Při koupi dovolené na poslední chvíli se totiž může stát, že autobusový spoj, který tato společnost provozuje, již bude plně vytížen. Při velké porci štěstí tak sice možná s agenturou vyjednáte slevu ve výši pár stovek korun, na letiště – představte si, že máte odlétat další den třeba z Hamburku či Frankfurtu – se však budete muset dostat po svých. Opět vám tedy nezbude nic jiného, než telefonicky i osobně urgovat zástupce dané společnosti, zda se skutečně můžete na bezplatné zprostředkování dopravy na letiště spolehnout.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook