Nákup a prodej auta v dražbě či aukci je příležitost. Neopomínejte ale rizika

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Nákup a prodej auta v dražbě či aukci je příležitost. Neopomínejte ale rizika 

Stále častěji se poslední dobou setkáváme s dražbami a aukcemi. Draží se přitom takřka vše od nemovitostí přes elektroniku, umění až třeba po auta. A právě na ty se dnes zaměříme. Vzhledem k tomu, že je v rámci dražeb a aukcí možné nakoupit poměrně výhodně, řada našinců s nimi již má aktivní zkušenost, někdy dobrou někdy horší. V dnešním článku se podíváme na příležitosti ale také rizika, na která je třeba se v souvislosti s účastí na dražbě/aukci automobilů připravit.

Není dražba jako dražba

Existuje velký rozdíl mezi dražbou dobrovolnou a nedobrovolnou. V dobrovolné dražbě prezentuje majitel svůj majetek a snaží se jej prodat za co nejvyšší cenu. S potenciálními kupci maximálně spolupracuje a vozy bývají zpravidla nabízeny s kompletní dokumentací, oběma klíči atd. V nedobrovolné dražbě se pak draží majetek dlužníků, který jim byl za účelem vyrovnání jejich dluhů zabaven exekutory. U nedobrovolných dražeb přitom bývá hned několik problémů. Jednak není zdaleka garantováno, v jakém stavu dražené vozidlo je – jen stěží se dá očekávat, že by se člověk svědomitě staral o majetek, o který má zanedlouho přijít – navíc u těchto vozidel neexistuje žádná záruka. Není možné reklamovat např. skutečnost, že bylo vozidlo bouráno, nekvalitně opraveno apod. Nezřídka se pak setkáváme s auty, kterým např. chybí malý technický průkaz či dokonce klíče.

Bedlivě čtěte dražební dokumentaci

Při dražbách se většinou dražitelé – nikoliv nutně majitelé – snaží popsat stav vozu co nejvěrněji. Pokud tedy existují nějaké zásadní problémy týkající se nabytí vlastnictví draženého vozu, jsou o nich zájemci zpravidla informováni. I tak je ale obezřetnost na místě.

Mezi hlavní neduhy dražených vozů patří:

 • často se vozy prodávají pouze s jedním klíčem, někdy dokonce zcela bez klíčů;
 • málokdy je k dispozici servisní knížka. Nikdo navíc negarantuje její pravost;
 • u vozů může chybět např. technický průkaz;
 • propadlá STK – s takovým vozem není možné odjet po vlastní ose a je třeba domluvit si odtahovou službu;
 • zda byly vozy bourané či nekvalitně opravené se většinou nedá snadno zjistit. Tuto skutečnost není možné reklamovat.

Chcete-li se účastnit dražby, nepropadejte zbytečné soutěživosti

Dražba představuje určitou formu soutěže. Ovšem zisk příklepu za každou cenu opravdu není vhodnou strategií. Pokud aktuální cena vozu přesáhla částku, kterou jste ochotni investovat, raději odejděte s prázdnou. Jak jsme již několikrát deklarovali, dražené vozy nejsou chráněny žádnou zárukou. Pokud po nějaké době zjistíte, že byl vůz dvakrát bouraný a třikrát vytopený, jakékoliv stížnosti budou bezpředmětné. I v klasickém autobazaru přitom zpravidla určitou alespoň zákonnou ochranu máte.

Solidní příležitosti nabízejí i aukční portály

Další do jisté míry nestandardní cestou k vysněnému automobilu může být jeho nákup v aukci. V principu se také jedná a jakousi dražbu, nicméně tyto aukce většinou pořádají velké aukční portály. U vozidel jsou k dispozici detailní popisy, a to včetně konkrétních poškození a jejich specifikace (např. mnoho malých oděrek 0-1 mm na přední kapotě; několik oděrek 1-5 mm na zadním blatníku; dvě oděrky na tělese levého zrcátka atp.). Dále bývá detailně popsána výbava vozu, vykonané servisní úkony či dokonce přesná hloubka dezénu pneumatik. Velmi často pak prodávající také ručí za reálnost ujetých kilometrů či skutečnost, že vůz nebyl nikdy havarován.

Tyto aukce využívají k prodeji většinou velké subjekty (např. leasingové společnosti či firmy plánující obnovu vozového parku), které pomocí nich prodávají auta ve velkém množství. Občas se mohou vyskytnou vozidla, u kterých je třeba doplatit DPH, případně vozidla, u kterých není možné DPH odečíst (to se ale týká i řady vozů v běžných autobazarech).

Dále si také dávejte pozor na to, kde se vůz nachází. Převoz auta z Vídně či Mnichova nemusí být žádnou drtivou finanční ránou, pokud se ale zahledíte do vozu z jižní Itálie či Španělska, transfer vás vyjde na desetitisíce.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook