Na osobu blízkou se už tolik vymlouvat nebudeme. Pokutě se však dá stále vyhnout

Pneu Stacho Vsetín » Naše tipy » Na osobu blízkou se už tolik vymlouvat nebudeme. Pokutě se však dá stále vyhnout 

Ohledně institutu osoby blízké se již řadu let vedou bouřlivé diskuze. Někdo jej má za nehorázný nesmysl, někdo za nezpochybnitelné právo vycházející z Listiny základních práv a svobod. Od 19. ledna 2013 však osoba blízká, alespoň částečně, zanikla. Při projednávání přestupku bude totiž majitel vozu povinný udat osobu, která vůz řídila. Pokud si však myslíte, že se jedná o konec absurdit při dokazování spáchání přestupku, nemůžete být dál od pravdy.

Osobu blízkou vystřídala osoba „vzdálená“

Nově sice není možné odvolat se na osobu blízkou, pokud však vinu svalíme např. na cizince bez trvalého pobytu v Česku, vyhneme se jí. Vyšetřovací orgány totiž budou muset tohoto člověka předvolat. Vzhledem k tomu, že se jim to minimálně v zákonné lhůtě nepodaří, případ bude promlčen. A i pokud by byli úředníci úspěšní, jen těžko se jím bude vymáhat pokuta od člověka pocházejících z Japonska či Indie.

Auto jsem půjčil Frantovi, ten Zdendovi, ten Martině, ta svému manželovi…

Další možností jak se vyhnout pokutě a případnému připsání bodů je vinu svalit např. na známého. Ten pak v rámci předvolání uvede, že vůz půjčil další osobě, ta pak další osobě atd. Výsledkem pak bude, že se vyšetřující úřady s touto nekonečnou záplavou řidičů nedokáží srovnat v zákonné lhůtě a případ se opět promlčí.

Existuje možnost vysvětlení nepodat. Ovšem pod pokutou

Další možností,  jak se vyhnout připsání bodů, je odmítnout s úřady spolupracovat. Majitel vozu bude sice muset zaplatit pokutu 10000 korun, skutečný pachatel přestupku však zůstane neodhalen a nikomu nebudou připsány body, případně odebrán řidičský průkaz.

Změny se netýkají již běžících řízení

Pokud jste spáchali přestupek v době před 19. lednem 2013, budou se vás týkat legislativní pravidla platná před tímto datem. Stále tak máte možnost odkázat na osobu blízkou a pokutě se vyhnout.

Osoba blízká žije dále

Určitou absurditou současné právní úpravy je skutečnost, že na osobu blízkou je stále možné se úspěšně vymluvit. Jedinou změnou bude, že se na ní nebude moci vymlouvat vlastník vozidla. Pokud ten však uvede, že vůz řídil jeho známý a ten pak řekne, že vůz zapůjčil své osobě blízké, vyšetřování bude u konce a viník bude nepotrestán. Svým způsobem je tak tento způsob nejjednodušší a nejelegantnější ze všech, minimálně tedy ve srovnání s kolotočem viníků á la Franta, Zdenda, Martina…

Odhalí úředníci neexistujícího cizince či skutečnost, že v danou dobu tato osoba nemohla vůbec být v ČR?

Pokud se rozhodnete svalit vinu za přestupek na cizince a bojíte se, že vyšetřující orgány mohou odhalit, že tento cizinec v době spáchání např. nemohl být v ČR (absence víza apod.), nemáte pádný důvod. Městský úřad totiž při objasňování přestupků s cizineckou policií (natož pak s orgány cizího státu) nespolupracuje. Úplně jiná situace však nastane, pokud s vozem někdo spáchá trestný čin (usmrcení chodce, způsobení vážné nehody atd). V takovém případě se vyšetřování chopí policie a bude jej vést ve zcela odlišném režimu.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook