Mýt auto ručně nebo v kartáčové myčce? Jaká jsou pro a proti?

Pneu Stacho Vsetín » Naše tipy » Mýt auto ručně nebo v kartáčové myčce? Jaká jsou pro a proti? 

V dnešním článku se podíváme na možnosti údržby exteriéru a interiéru. Ačkoliv hlavní důraz bude kladen na mytí, resp. výhody ručního a kartáčového mytí a rozdíly mezi nimi, zasvětíme vás i do problematiky renovace a údržby laku. Ať už patříte mezi řidiče, pro které je automyčka neznámé slovo, či mezi ty, kteří na zevnějšek svého plechového miláčka svědomitě dbají, jsme si jisti, že pro vás bude následujících pár odstavců přínosných.

I auto si občas zaslouží sprchu…

Minimálně jednou za rok by do myčky měl zavítat každý, a to zdaleka ne pouze z estetických důvodů. Usazená mastná špína na sebe totiž natahuje celou řadu škodlivých látek (hlavně vodu či agresivní posypovou sůl), které dost výrazně přispívají ke vzniku koroze, ztrátě lesku apod. Nejcitlivější jsou sice spoje více karosářských dílů (typicky lemy, prahy dveří) a také podběhy či blatníky, koroze se však nevyhýbá ani kapotě či třeba kufru.

Pokud je však auto čisté, tyto látky se nemají kde usazovat. Umytím se kromě zlepšení vzhledu a reprezentativnosti i prodlouží životnost karoserie a potažmo celého auta, příp. se zvýší jeho hodnota při následném prodeji. Takřka nezbytné je mytí v zimních měsících, kdy na karoserii útočí kromě soli či vody také štěrk či třeba inverzní spad.

Který mycí program zvolit? Stačí ten základní?

Dá se říct že ano. Ideálně byste měli vůz mýt tak 3-4krát do roka, z toho jednou by měl být využit kvalitnější program či v ideálním případě ruční mytí. Nemělo by chybět navoskování karoserie, umytí podvozku ani konzervace citlivých dílů. No a pokud k tomu přidáte ještě kompletní vyčištění interiéru, vaše autíčko vás zcela určitě kritizovat nebude. Pokud však do prémiového produktu investovat nechcete, nevadí. I základní mycí program dokáže splní svůj účel.

Proč je ruční mytí vhodnější?

Ruční mytí má oproti klasickému mycím boxu řadu výhod. Ptáte se jakých?

 • ruční mytí je nepoměrně pečlivější. Ruce jednoduše dosáhnou i tam, kam se klasický kartáč nedostane. A jsou to paradoxně právě tyto části, které jsou vůči korozi nejnáchylnější;
 • ruční mytí je šetrnější: problémem řady mycích boxů je to, že jejich kartáče často způsobují mikrotrhlinky či odřeniny v laku. Většinou to nevadí. Ovšem u prémiových vozů, kde se hodně dbá na vzhled, může být rozdíl po několika letech mytí patrný;
 • ruční mytí zpravidla zajistí lepší estetický efekt;
 • ruční mytí je oproti kartáčovému lepší v podstatě ve všech ohledech. Až na cenu. Ta je o něco vyšší.

Jaké jsou samoobslužné myčky? Doporučíte mytí vozu jen tak před domem či na zahradě?

Samoobslužné mytí je skvělý způsob, jak svému vozu zajistit kvalitní umytí a přitom ušetřit. Ovšem chce to cvik. Pokud si budete mýt vůz samoobslužně poprvé, dost možná jej umyjete velmi nekvalitně a ještě za to zaplatíte více než v klasické myčce. Samoobslužné myčky totiž fungují, podobně jako třeba vysavače, na žetony, resp. mince. Nicméně po nějakých pěti šesti umytích už by mělo být všechno v pořádku. Kromě toho, že ušetříte, ale mají samoobslužné myčky i další výhody. Pokud je vaše vozidlo tvarově nestandardní – např. off-road s ochrannými rámy či třeba pick-up – pravděpodobně vás do klasického boxu nepustí. Hrozí totiž poškození jak vozu tak kartáčů myčky. A pozor. Samoobslužné mytí není zdaleka vždy kompromisem. Často zde máte k dispozici např. vosk, autokosmetiku apod.

Plánujete-li mýt auto takříkajíc před domem či na zahradě, nemáme nic proti. Důrazně ale doporučujeme dodržet následující zásady:

 • Buďte obzvláště opatrní na to, jakou hadrou vůz myjete. V domácích podmínkách je totiž téměř nemožné hadru vypláchnout tak, aby v ní nebyly miniaturní kamínky nebo štěrk, které mohou poškodit karoserii.
 • Domácí mytí je vhodné spíše pro starší či užitková vozidla. Riziko poškození laku je poměrně velké.
 • Snažte se mýt co možná nejekologičtěji. Špinavá voda obsahující saponát by se měla dostat přímo do kanálu, ne do trávy, na předzahrádku či dokonce do potoka či rybníka.
 • Nemyjte auto v přírodě. Někteří naši dědečkové a babičky měli ve zvyku přijet s autem k řece a zde jej umýt. To už sice dneska nepraktikuje asi nikdo, ale jistota je jistota.

Jaké jsou výhody bezkontaktního mytí

Bezkontaktní mytí je v Česku, narozdíl třeba od Ameriky, poměrně exotická a nevídaná záležitost. Od klasické myčky se ty bezkontaktní liší v tom, že místo klasických kartáčů spoužívají vysokotlaké trysky, které jsou často i rotující a pulzující. Bezkontaktní mytí má následující výhody:

 • je velice šetrné, protože zde nedochází ke kontaktu kartáčů s lakem;
 • je možné takto mýt i např. off-roady či jiná vozidla, která by do klasické myčky nesměla;
Jeho drobnou nevýhodou je o něco menší účinnost. Na myčku se tedy musí jezdit častěji a na voze by neměla být hluboká špína. Celkově se ale dá říci, že kombinace ručního a bezkontaktního mytí je to nejlepší, co pro svůj vůz můžete udělat.

Některé myčky nabízí i renovaci laku i jeho rozlešťování

Existují myčky, které kromě mytí nabízí i další služby týkající se údržby interiéru (např. renovaci poškozených částí, odstranění hrubosti laku, renovaci laku atd.). Dáte za ně sice výrazně více než za mytí, ovšem i tak se tato investice – kterou na druhou stranu stačí provést jednou za čas – může někomu vyplatit. Pokud prodáváte luxusní vozidlo, jehož lak není v úplně skvělé formě, můžete na tomto obchodu být ztrátní i třeba o 100 000 korun. Přitom za renovaci laku byste dali maximálně dvacetinu této částky. Mimoto poškozený lak výrazně hůře chrání karoserii, která je pak náchylnější  vůči korozi.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook