Jak se (ne)dostat do finančních problémů, aneb když pojišťovna nezaplatí

Pneu Stacho Vsetín » Novinky » Jak se (ne)dostat do finančních problémů, aneb když pojišťovna nezaplatí 

Už naši dědečkové říkali, že řídit auto je jako být jednou nohou v kriminále. Očividně situace není až tak tragická, jelikož, pokud by něco podobného platilo, musela by se ze dne na den kapacita věznic zvýšil o mnoho tisíc procent. I tak však zůstává pravdou, že před každým usednutím za volant nad námi visí určitá hrozba. Jednou z takových hrozeb je, že způsobíme nehodu, při které vznikne vysoká škoda a pojišťovna, u které máme sjednáno povinné ručení, odmítne škodu uhradit. Zpravidla se to nestává, ale…

Nepojištěných vozidel sice každoročně ubývá, nicméně stále je jich kolem 5 %

Zatímco ještě před deseti lety bylo nepojištěných vozidel přes 13 %, dnes je toto číslo ani ne poloviční. Problém je, že i toto číslo je neskutečně vysoké. Ptáte se, kdo vám uhradí škodu, pokud vás nabourá nepojištěný řidič? Pravděpodobně to bude garanční fond spravovaný Českou kanceláří pojistitelů, který bude škodu posléze uplatňovat u nepojištěného řidiče. Pokud se však situace obrátí a budete to vy, kdo bez povinného ručení způsobí nehodu, můžete mít pořádný problém.

Je libo k hypotéce ještě desetimilionovou pohledávku?

Nepojištění řidiči způsobí v České republice každý rok několik tisíc nehod s celkovou škodou kolem půl miliardy korun. Pokud byste se rádi do této skupiny připojili, tak vám můžeme pouze přátelsky poradit, ať to neděláte. Krom toho, že se při nehodě vystavujete riziku doživotní exekuce (Pro průměrně vydělávajícího člověka může být i milionová škoda likvidační. A co teprve, pokud dojde ke škodě desetinásobné?), je třeba brát v potaz, že se většina silničních namátkových kontrol neobejde bez toho, že by vás policista nepožádal o předložení osvědčení o pojištění vozidla. Pokud pojištění nemáte, hrozí vám nejen třítisícová pokuta za nepředložení osvědčení ale také dalších 40.000 Kč pokuty za to, že užíváte nepojištěné vozidlo. Stručně a jednoduše: provozování nepojištěného vozidla není o riskování ale o hlouposti, která se může draze nevyplatit.

Před jízdou nepijte, pojištění vám bude k ničemu

Jedním z mýtů, které vládnou mezi českými řidiči je to, že pokud šofér způsobí dopravní nehodu a nadýchá, nic se mu nestane, jelikož případnou škodu zaplatí pojišťovna. To je ale bohužel opravdu jen mýtus. Všeobecně se dá říci, že jakmile je u nehody přítomný alkohol, pojišťovny dávají ruce pryč, resp. poškozenému škodu uhradí, nicméně tu začnou ihned vymáhat po viníkovi. Kromě nemalé pokuty a zákazu řízení, se tak může stát, že se jednoho krásného dne vzbudíte, a bude na váš vrub vymáhána pohledávka v řádu milionů korun.

Jedna nehoda = minimální mzda do konce života

Pokud způsobíme dopravní nehodu pod vlivem alkoholu a je nám soudem uloženo splácet škodu, nemáme na výběr. Musíme prostě splácet. Pokud s placením přestaneme, je velmi pravděpodobné, že u nás zazvoní exekutor. Pokud se bude jednat o nižší škodu, nemusí to být zásadní problém. Škoda však může vystoupit do vyšších částek – poslední dobu se stále častěji vymáhají újmy na zisku, škody na zdraví apod. Jen si představte, že nabouráte automobil, ve kterém jede mladý talentovaný fotbalista, za kterého některý z fotbalových klubů zaplatil desítky milionů korun. Kvůli vám nebude tento fotbalista schopný měsíc, půl roku, do konce života hrát. Jaká asi bude škoda?

Závěrem snad jen krátké shrnutí. Pokud vám náš článek zkazil náladu, vězte, že, abyste se nedostali do některé z výše uvedených situací, stačí velmi málo: prostě nepít, mít v pořádku vozidlo (pojištění, pneumatiky, STK) a můžete být relativně klidní. Přejeme vám mnoho šťastně ujetých kilometrů bez nehod!


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook