Jak se jezdí v exotických destinacích aneb není nad to vrátit se z dovolené ve zdraví

Pneu Stacho Vsetín » Bezpečnost » Jak se jezdí v exotických destinacích aneb není nad to vrátit se z dovolené ve zdraví 

Boj o zákazníky mezi leteckými dopravci, cestovními kancelářemi ale i samotnými hoteliéry či místními poskytovateli služeb se projevuje na relativní dostupnosti exotických zájezdů i pro průměrně vydělávající osoby. Stálicí mezi exotickými destinacemi je již řadu let Thajsko, objevujeme však i krásy Indie, Keni, Brazílie či třeba Filipín. Někdo se spokojí s pobytem v rámci uzavřených turistických komplexů. Někdo však dává přednost skutečnému poznání dané země. To je často nejsnadnější, nejpohodlnější a překvapivě i nejlevnější pomocí zapůjčeného vozu. Než se však odhodláte stát se aktivním účastníkem tamějšího silničního provozu, přečtěte si, prosím, následující článek.

Svět není jen Evropa. Neočekávejte evropské chování od Neevropanů

Jen si vzpomeňte, jaké rozdíly jsou mezi našimi řidiči a řidiči z Itálie či třeba Švédska. A přitom všichni sdílíme stejný kontinent, vypadáme velmi podobně a i naše silniční předpisy jsou často téměř totožné. Mimo Evropu však často platí jiná pravidla. Přednost vozidel jedoucích po hlavní silnici či třeba přednost zprava rozhodně není něco, na co se dá všude spoléhat. Někde dokonce platí pravidlo, že větší vyhrává: máte-li malý vůz a proti vám se vyřítí velké SUV, nepustí vás. O kamionu či autobusu ani nemluvě.

Pořádek a chaos, značně relativní to pojmy

Nemalému počtu našinců se na první pohled může zdát silniční provoz v exotických zemích značně chaotický. Ve skutečnosti však i zde platí léty prověřená pravidla, která navíc mají svá regionální opodstatnění. Vezměme si např. relativnost přednosti vozidel jedoucích po hlavní silnici. Ano, jízda po hlavní vám sice moc klidu nedodá, jelikož musíte stále pouštět vozy přijíždějící z vedlejší silnice. Ovšem pokud by toto pravidlo nebylo dodržováno, nešťastníci na vedlejší silnici by se na silnici hlavní zařadili možná až po konci dopravní špičky, tzn. třeba za 6 hodin. Proto se od vozidel jedoucích po hlavní očekává, že jim umožní bezpečné zařazení. A navíc, nikomu to ani nevadí. Dobře si totiž uvědomují, že třeba za hodinu můžou být oni sami ve stejné pozici.

Léčba šokem někdy zabírá. Může však přinést i problémy

Pokud jste v dané zemi poprvé a moc ji neznáte, Není vhodné si půjčovat auto již na letišti či ihned po svém příjezdu. Projeďte se nejprve taxíkem či MHD, snažte se porozumět místním zvykům a až potom usedněte za volant. Určitě je vhodnější malý vůz, výhodou je vyšší posed umožňující lepší rozhled, relativním plusem může být automatická převodovka.

Jezděte zamčení. Snížíte riziko přepadení

Během své dovolené se snažte ignorovat vše, co vám o bezpečnosti provozu vtloukali v autoškole či jinde o tom, že není vhodné se během jízdy zamykat. V destinacích, které se nepyšní zrovna mimořádnou úrovní bezpečnosti, totiž platí pravý opak. Zejména při jízdě městem je vhodné jet v zamčeném voze. Znemožníte tak případným kriminálním živlům např. na semaforu rychle otevřít dveře a sebrat vám cennosti apod. Zejména v Africe není o ozbrojené motorkáře, kteří by si rádi trochu přilepšili, nouze. Něco podobného se vám však může stát kdekoliv v Latinské Americe ale i v Asii.

Držte nervy na uzdě

Nejhorší, co se vám může stát v kterékoliv exotické destinaci, je ztráta nervů. Zkratkovité a impulzivní jednání takřka nikdy nevede jinam než k pořádnému průšvihu. Ať už stojíte v zácpě deset minut, půl hodiny či dvě hodiny, zůstaňte v klidu. Nikomu nenadávejte ani nevyhrožujte, a to bez ohledu na okolnosti. Pokud jste až příliš pořádkumilovní, jeďte třeba do Skandinávie.

Klimatizace je fajn, ale všeho moc škodí

Pozor na klimatizaci. V tropech platí dvojnásob, že teplota v autě by neměla být o více než 5-7° nižší než venku. Pokud se tedy rtuť teploměru venku pohybuje kolem čtyřicítky, mějte i v autě minimálně 30°. Jinak hrozí angína, nachlazení, bolesti kloubů apod.

Dodržujte předpisy. I tehdy, zdají-li se vám nepochopitelné a absurdní

Pokuste se na sebe při cestování příliš neupozorňovat. V případě, že víte o nějakém předpisu, zákonu či omezení, respektujte jej, a to i tehdy, zdá-li se vám přitažený za vlasy. Takových absurdních příkazů může být celá řada a není možné je zde popsat všechny. Jako příklad může posloužit povinnost parkovat na některých parkovištích přídí ke zdi či třeba fixovat vozidlo dřevěným klínem.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook