Hledáte rychlou a levnou formu dopravy? Co takhle zkusit skútr?

Pneu Stacho Vsetín » Naše tipy » Hledáte rychlou a levnou formu dopravy? Co takhle zkusit skútr? 

Pokud vás nebaví každodenní kolony ve městech, MHD vám nevyhovuje a pěšky to máte daleko, můžete zkusit v jiných zemích oblíbený, u nás zatím nedoceněný skútr. V městském provozu rychlejší dopravní prostředek nenajdete, provoz ani pořizovací cena navíc nejsou nikterak závratné. Dokonce už i v USA, kde byli až donedávna zvyklí všude jezdit svými třítunovými SUV, se kvůli vysokým cenám benzínu začínají skútry dostávat do módy.

Jaký typ skútru koupit?

Na trhu funguje velká spousta značek, z nichž každá nabízí několik tipů skútrů. Při výběru jsou důležitá dvě hlavní kritéria. Jednak je to samozřejmě cena a pak také účel, tzn. kam a jak často chcete jezdit. Pokud hledáte levný a spolehlivý způsob dopravy po městě, vyplatí se vám elektrické skútry. Ty mají minimální spotřebu, nulové emise a nejsou vůbec hlučné. Je ale nutné se připravit na pořizovací cenu minimálně 30.000 Kč. Pokud však skútr budete používat alespoň dvakrát týdně, do pár let se vám vaše investice vrátí.

Další skupinou budou ti z nás, kteří skútr potřebují jen pro občasné jízdy, příp. na ježdění do přírody, na chatu, na ryby apod. V takovém případě je možné zakoupit skútr i nejnižší třídy. S cenou se tak sice dostanete i pod 15.000 Kč, nicméně je třeba počítat s rychlejším opotřebením komponentů, horším komfortem a jízdními vlastnostmi. Pro tento typ ježdění však i levný skútr bohatě postačí.

Máte-li rádi ráznější jízdu, kterou si chcete i trochu užít, je pro vás k dispozici řada skútrů (hlavně) japonské a italské výroby. Tyto skútry mají výborné jízdní vlastnosti, dobře vypadají a neztratíte se na nich ani na hlavní silnici. Problémem je vyšší výkon (je nutné vlastnit oprávnění na motorku), dražší náhradní díly a hlavně cena, která se blíží 100.000 Kč.

Pokud berete skútr jako vyjádření určitého životního postoje či si jeho prostřednictvím chcete jen udělat radost, můžete zauvažovat o koupi stylových (např. retro) skútrů. V tomto případě nejde ani tak o jízdní vlastnosti ale spíše o vzhled. Slabým místem těchto strojů je vyšší cena a ne příliš dobrá užitná hodnota (např. malý kufr apod.).

Klasickou padesátku či něco víc?

Bohužel současná legislativa neumožňuje jízdu na skútru o objemu vyšším než 50 ccm držitelům pouze skupiny B. Z tohoto důvodu asi řada potenciálních kupců sáhne po padesátce. Pokud byste však skútr chtěli používat i na cestování po hlavních cestách (např. Jižní spojka či obchvaty), s padesátkou budete brzdou provozu, jelikož z té jen velice těžce dostanete více než 70 km/h (ostatně oficiální konstrukční rychlost je pouhých 45 km/h). Pokud by však došo ke změně legislativy, doporučili bychom spíše koupi skútru o objemu 125 ccm. S tím není problém jet i téměř 100 km/h, spotřebu má v podstatě stejnou a pořizovací cena je vyšší jen o několik tisícovek.

Kolik stojí provoz skútru

Vše, co se týče provozu a servisu, probíhá stejně jako u osobního auta. Pouze s tím rozdílem, že u skútru platíte méně (např. povinné ručení pořídíte za cca 700 Kč/rok). Se svým strojem budete muset samozřejmě pravidelně na STK, povinností je nosit helmu a samozřejmě (alespoň oficiálně) nesmíte jezdit jen tak po cyklostezkách, lesních cestách, v CHKO apod.

Nevýhody skútrů

Zde je třeba zmínit bezpečnost. Obzvláště v hustém městském provozu je nutné být extrémně ostražitý, jelikož jen málo řidičů automobilů počítá s tím, že se v koloně zničehonic objevíte u středové čáry. Pak už stačí jen otevřít dveře a malér je tu. Dalším problémem je samozřejmě přilnavost – ta je u jednostopého vozidlo výrazně horší a s případným smykem už nic neuděláte (ledaže byste se jmenovali Valentino Rossi).

V neprospěch skútrů hraje i středoevropské klima. Opravdu jen zarytý nadšenec asi vezme svého miláčka do sněhové závěje či břečky. Na druhou stranu jsou v ČR oblasti, kde až tolik sněhu nepadá a kde je možné skútr používat i 8-9 měsíců v roce. Každý, kdo byl někdy v Itálii či v Řecku, potvrdí, že tamější skútristy neodradí ani hustý déšť. Je to hlavně proto, že existují speciální pláštěnky určené pro jízdu na motorce, díky kterým se můžete v saku s kravatou vydat deštivým Římem a přesto po příjezdu stále vypadat elegantně a „nejetě.“


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook