Goodyear ukázal koncept pneumatiky pro 22. století

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Goodyear ukázal koncept pneumatiky pro 22. století 

Nejen automobily, ale i pneumatiky jsou předmětem vizionářských projektů a konceptů. Společnost Goodyear nedávno představila svoji vizi pneumatiky budoucnosti. Má kulatý tvar, k vozu je přichycena pomocí speciálních magnetů. Drážky v dezénu pak vyplňuje speciální pěna, která tuhne a měkne v závislosti na povrchu, po němž se pneumatika pohybuje.

Pneumatika pro autonomní vozidla

Pneumatika je primárně navržena pro autonomní vozidla. Od pneumatik, které používáme běžně dnes, se liší především tvarem. Má totiž tvar koule, která se točí do všech směrů. Tento design by měl podle společnosti Goodyear kromě větší přilnavosti zajistit také pohyb do strany bez nutnosti natáčet kola vozu. K autu jsou pak gumy přichyceny pomocí speciálního magnetu.

Prozatím utopie. Některé technologie by ale použitelné byly

Eagle-360, jak Goodyear svoji studii označuje, je v současnosti samozřejmě utopií. Nicméně vývoj jde kupředu mílovými kroky a je dost možné, že se některé z použitých technologií či technologických řešení dostanou na silnici poměrně brzo. Za zmínku stojí třeba speciální pěna, která tuhne a zase měkne v závislosti na teplotě a povrchu. I díky ní by měl být Eagle-360 mimořádně odolný vůči aquaplaningu.

Inteligentní pneumatiky pro inteligentní auta

Eagle-360 je inteligentní pneumatikou, která se dokáže sama natočit tak, aby co nejvíce bránila opotřebení. Samozřejmostí by pak, alespoň tedy podle studie, měla být čidla, která upozorní na nedostatečnou hloubku dezénu. Koncepčně je pak také zajímavá bezkonkurenční manévrovatelnost, kterou by Eagle-360 mohl nabídnout. Auta díky kulovitým pneumatikám nepotřebují zatáčet, což výrazně usnadní parkování na v budoucnu stále přecpanějších a přecpanějších parkovištích. Autonomní vozy se na parkovišti samy poskládají tak, jako jsme kdysi na sebe skládali krychličky a kvádříky v legendární hře Tetris. Ostatně posuďte sami:


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook