Chystáte se autem do Německa? Budete možná potřebovat ekologickou plaketu

Pneu Stacho Vsetín » Novinky » Chystáte se autem do Německa? Budete možná potřebovat ekologickou plaketu 

Máte-li v plánu vyjet si k našim západním sousedům na nákupy, do aquaparku či např. na koncert, vězte, že po vás může být při vjezdu do center větších měst vyžadována tzv. ekologická plaketa. Bez ní se do tzv. ekologických zón nedostanete.

„Umwelt zone“ – ekologická plaketa anebo desítky EUR pokuty

Od zavedení emisních zón v roce 2008, se se značkou “Umwelt ZONE” (emisní zóna) setkáte v téměř všech velkých německých městech. Pokud do takové zóny vjedete bez ekologické plakety (ať už je váš vůz sebeekologičtější), může vás čekat pokuta. Kromě této značky se setkáte ještě se značkou doplňkovou, která barvou označuje, která vozidla smějí pokračovat do ekologické zóny a která nikoliv.

Označení plaket

Existují čtyři stupně ekologičnosti vozidel. Nejnižší, bílý, znamená, že do těchto míst žádnou plaketu nepotřebujete. Následuje červený, žlutá a zelený stupeň. Ačkoliv do řady zóny stačí mít i červenou plaketu, dejte na tuto značku pozor. Nemusí tomu tak být vždy.

Týká se tato povinnost i motocyklistů?

Dle aktuálních informací nikoliv, avšak doporučujeme sledovat případné změny v zákonech a hlavně dopravní značení na místě.

Kde se dá plaketa koupit? Musím něco vyřizovat v Německu?

Pro získání ekologické plakety není třeba do Německa jezdit. Obslouží vás na řadě STK či např. v areálech ČSAD.

Musíte mít u sebe originál velkého Technického průkazu, podle něhož se určí, na jakou plaketu máte nárok. Moderní benzinová vozidla s rokem výroby 1995 a vyšší by neměla mít problém. U dieselů tomu tak však nemusí být. I zde ale platí, že modernější vozidla by měla plaketu dostat. Pokud váš automobil splňuje minimálně normu Euro 2, je pravděpodobné, že plaketu dostanete.

Ve kterých městech se bez plakety neobejdeme?

Pokud míříte do centra kteréhokoliv většího města, sledujte bedlivě dopravní značení. S jistotou se s ekologickými zónami setkáte v Berlíně, Mnichově, Essenu, Dortmundu, Stuttgartu, Hannoveru, Kolíně n. Rýnem, Lipsku, Bonnu, či v Magdeburgu. V Čechy oblíbených Drážďanech, Regensburgu či Norimberku stejně tak jako např. v Darmstadtu, Jeně či Kasselu v současnosti povinnost mít ekologickou plaketu není, nicméně všechna tato město ji plánují.

Dá se tedy říci, že pokud Německem pouze neprojíždíte, je vhodné si tuto plaketu pořídit. Stojí kolem 300Kč a je k dostání na celé řadě míst.

[Zdroj foto: tz-online.de]


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook