Autolékárničky zpět v centru dění: miliony řidičů pravděpodobně čeká výměna

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Autolékárničky zpět v centru dění: miliony řidičů pravděpodobně čeká výměna 

Ač je to dnes téměř k neuvěření, existovaly časy, kdy byl při nehodě alkohol za volantem považován za polehčující okolnost. Logika byla taková, že když je člověk opilý, tak přece nedokáže dobře řídit a tedy vlastně za nic nemůže. Stejně tak bývaly doby, kdy se do povinné výbavy počítaly i třeba signální pistole anebo kdy musel před každým jedoucím vozidlem běžet člověk s červeným praporkem. Inu časy se mění a s nimi i legislativa upravující provoz na pozemních komunikacích. V roce 2002 např. vyhláška ministerstva dopravy rozhodla o povinnosti mít u sebe autolékárničku. V podstatě okamžitě poté se autolékárničky z mnoha důvodů staly vděčným tématem řady motoristických diskuzí a zdá se, že tomu i v blízké budoucnosti bude nejinak.

Kolem lékárniček byl vždy povyk. A na lepší časy se patrně neblýská

Mít u sebe autolékárničku bohužel nestačí. Tato lékárnička totiž musí splňovat celou řadu kritérií. Pokud je nesplňuje, je na řidiče nahlíženo, jakoby byl bez ní. Jeden příklad za všechny: Téměř 4 miliony řidičů, kteří si v reakci na vyhlášku z roku 2010 pořídili v témže roce novou autolékárničku, ji budou muset opět vyměnit za novou. Interval výměny je přitom zákonem stanoven na čtyři léta a je úplně jedno, že se v lékárničce za tuto dobu kromě obvazů nic nezkazí.

Stačilo by vyměnit obvazy…

Dle nařízení musí každá autolékárnička pro rok 2014 obsahovat následující předměty:

 • Leták o postupu při zvládání dopravní nehody
 • Isotermickou fólii o rozměrech nejméně 200 x 140 cm
 • Nůžky o délce 15 cm v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty
 • Chirurgické rukavice v obalu
 • Plastovou roušku o velikosti 20 x 20 cm a tloušťce 0,05 mm
 • Resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem
 • Pryžové škrticí obinadlo
 • Obvaz s jedním polštářkem o šíři nejméně 8 cm
 • Obvaz se dvěma polštářky o šíři nejméně 8 cm
 • Třícípý šátek z netkaného textilu
 • Náplast na cívce
 • Náplast s polštářkem

Výměna všech těchto věcí je přitom zcela zbytečná. Např. takové nůžky se v zabalené krabičce jen těžko zkazí a totéž platí třeba o termofólii. Komplikovanější je situace pouze u obvazů, kde se setkáváme s různými daty expirace. V podstatě jediným racionálním důvodem ke koupi zcela nové lékárničky tak zůstává strach z pokuty.

Zakázky na míru pro vybrané subjekty?

Existují hlasy, podle kterých jsou tahanice kolem lékárniček pouze otázkou byznysu několika firem. Ať už je realita taková či onaká, faktem bohužel zůstává, že si člověk prostě nevybere. Pokud dojde k silniční kontrole a řidič policistům nepředloží autolékárničky podle vyhlášky, vystavuje se riziku až dvoutisícové pokuty.

Důraz by měl být kladen spíše na kvalitu lékárniček

Autolékáren existuje několik typů. Liší se kvalitou materiálu a samozřejmě i cenou. Racionálně uvažující motorista si tak pravděpodobně koupí tu nejlevnější, která splňuje zákonné normy. Řada odborníků přitom upozorňuje na jejich nízkou kvalitu. Spíše než dogmaticky vyžadovat každé čtyři roky koupi celého nového produktu by tak např. podle záchranářů bylo vhodnější spíše kontrolovat kvalitu. V praxi se tak člověk může setkat s obvazem, který sice voní novotou, ale jinak díky mizerné kvalitě pruží jako guma.

Absurdnost situace si uvědomují i oficiální místa

Aktuální ministr dopravy Antonín Prachař se v médiích nedávno vyjádřil v tom smyslu, že uznává neadekvátnost současné normy. O jejím zrušení či změně však nemluvil. S největší pravděpodobností se jí tak v nejbližší době nedočkáme.

Koupí nové autolékárničky máte po starostech

Novou autolékárničku pořídíte s přehledem do dvou set korun, čímž můžete celý problém z hlavy vytěsnit. Lékárničku ideálně vůbec nerozlepujte. Při případné kontrole totiž policisté pouze zkontrolují její expiraci. Lékárnička samozřejmě v původní folii být nemusí. Budou-li ale policisté nadmíru asertivní, mohou začít kontrolovat celý obsah položku po položce.

Jen málokdo ví, co vlastně v lékárničce má

Pouze hrstka motoristů zná obsah autolékárniček. Ještě méně jich pak tyto lékárničky dokáže na místě použít. Jejich povinnou součástí je sice i informační leták popisující postup při dopravní nehodě. V praxi ale většinou na studium nějaké literatury nebývá čas. Více životů by tak patrně zachránila spíše osvěta. Novotou zářící nerezové nůžky samy o sobě zraněnému moc nepomohou.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook