Má smysl kupovat celoroční pneumatiky? Názory se různí

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Má smysl kupovat celoroční pneumatiky? Názory se různí 

Většina řidičů používá v létě a v zimě rozdílné pneumatiky. Důvod je jasný: letní směs funguje dobře pouze za vyšších teplot. Při mrazu a na ledě ale umí být nebezpečná. Již několik let navíc zákon ukládá povinnost mít v období mezi 1. listopadem a 31. březnem na voze zimní pneumatiky, resp. pneumatiky se štítkem M+S. Ten však najdeme kromě klasických „zimáků“ i u tzv. celoročních pneumatik. A o těch bychom si rádi řekli více v dnešním článku.

Celoroční pneumatiky představují kompromis

Jak už sám název napovídá, celoroční pneumatiky je možné využívat po celý rok. Zcela tak odpadá nutnost auto přezouvat a gumy skladovat. To ocení především lidé žijící v sídlištních bytech, kde bývají zpravidla malé sklepy, a pneumatiky tak jednoduše není kam dát. Tak jako vždy je ale i v tomto případě něco za něco. Celoroční gumy sice dokáží poskytnout akceptovatelné jízdní vlastnosti za všech podmínek. Pokud si ale za volantem rádi užíváte a tu a tam máte nutkání vyzkoušet přilnavost vozu v zatáčkách, nebudou pro vás vhodnou volbou.

I zimní pneumatiky dokáží být nekvalitní…

Rozhodně doporučujeme se při výběru pneumatik obrátit na specialisty. Trh s pneumatikami je v Česku rozvinutý a čítá desítky výrobců. Zdaleka ne všichni přitom nabízejí zboží dostatečné kvality. Pozor si dejte především na levné pneumatiky neznámých výrobců z Asie. Určitě tedy platí, že jsou celoroční pneumatiky kompromisem. Je ale nutné říci jakým kompromisem. Jsou kompromisem mezi kvalitními zimními a letními gumami. Nad zbožím z kategorie „nic moc“ ale mohou i vítězit. Rozhodně tedy neváhejte nechat si poradit a nakupujte ideálně tam, kde víte, že na pultech nekvalitní pneumatiky prostě nemají.

Podíl celoročních pneumatik klesá

Aktuálně na univerzálních pneumatikách jezdí kolem 3 procent motoristů. Toto číslo přitom postupně klesá. Jedním z důvodů přitom může být i určitá nevraživost. Poměrně hodně řidičů si totiž z univerzálních pneumatik – a řidičů, kteří je používají – utahuje. Přitom k tomu často nemají důvod. Existují totiž i takové celoroční pneumatiky, které bez problémů splní svůj účel, tj. umožní bezpečné a levnější svezení. Zapomenout ale je třeba na nějaké mimořádné zážitky z jízdy.

Komu se vyplatí celoroční pneumatiky?

O koupi celoročních pneumatik by mohly zauvažovat motoristé, kteří:

 • mají malý nájezd kilometrů;
 • pohybují se především ve velkých městech, kde se souvislá sněhová pokrývka vyskytuje je zřídkakdy;
 • se pouze chtějí dopravit z jednoho místa do druhého a nevyhledávají prožitek z jízdy;
 • chtějí minimalizovat náklady na provoz auta;
 • nemají možnost skladování pneumatik ve sklepě či garáži.

Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook