Zima je pro auto náročné období. Přinášíme pár tipů, jak jej přežít ve zdraví

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Zima je pro auto náročné období. Přinášíme pár tipů, jak jej přežít ve zdraví 

První prosincové dny sice arktickou zimu zrovna nepřipomínají. To ale neznamená, že k nám letos vůbec nezavítá. Pokud chcete být na případnou nenadálou návštěvu sibiřského vzduchu připravení, čtete dále. V dnešním článku totiž nabídneme několik tipů, které vám i vašemu autu pomohou náročné zimní období přestát bez ztráty kytičky. A co víc, řadu z nich využijete i při teplotách mírně nad nulou.

Sledujte předpověď počasí

Být na situaci připravený je vždy lepší než s užaslou tváří řešit až její důsledky. Doporučujeme zběžně sledovat, co nám říkají meteorologové. Jejich krátkodobé předpovědi bývají většinou přesné. Pokud se chystá náhlé ochlazení, ledovka či přívaly sněhu, nepodceňte následující tipy.

Kontrola tlaku pneumatik se vyplatí

O nutnosti používat touto dobou zimní gumy bylo řečeno mnohé a asi není třeba ji dále rozpitvávat. Na co ale řada motoristů zapomíná, je tlak v pneumatikách. Ten za třeskutých mrazů velmi rychle klesá. Důsledkem pak bývají zhoršené jízdní a brzdné vlastnosti a v neposlední řadě také rychlejší opotřebení běhounů. Tlak doporučujeme v zimě kontrolovat alespoň jednou za měsíc, při silných mrazech i každý týden.

Pozor na olej

Chlad způsobuje, že olej houstne, čímž se znesnadňuje jeho pohyb v motoru. V mrazivém období je tedy mnohem větší pravděpodobnost, že dojde k poruše motoru než za běžných teplot. Určitě si tedy na olej dávejte pozor, měňte jej a používejte pouze takový, který předepisuje výrobce. Jaký to je, se dozvíte buď u svého autorizovaného servisního partneru anebo v manuálu.

Vizuální kontrola motorového prostoru u starších aut

Pokud jezdíte se zánovním autem, měli byste být podobných problémů ušetření. Pokud ale máte starší auto, je dobré během zimy jednou za čas letmo zkontrolovat motorový prostor. Dávejte pozor, jestli neuvidíte na hadičkách či na rozvodovém řemenu praskliny či jiná poškození. Ty mohou způsobit celou řadu potíží od sníženého výkonu a vyšší spotřeby až po fatální závady.

Doplňujte chladicí kapalinu

Nedostatek chladicí kapaliny (nemrznoucí směsi) může snadno způsobit katastrofu. Kontrolujte její objem a v případě nízké hladiny ji doplňujte. Jinak riskujete vážné poškození motoru a drahou opravu.

Dobře vidět je základ

V zimním období hodně trpí stěrače. Na čelním skle se objevují ztvrdlé kousku sněhu a ledu, přes které musí stěrače přejíždět. Určitě doporučujeme ještě před zimou stav stěračů zkontrolovat a v případě pochybností je vyměnit. Jedná se o levnou položku, která má ale zásadní dopad na komfort a bezpečnost.

V zimě trpí i čelní sklo

Podívejte se, zda se na vašem čelním skle nenacházejí praskliny či jiná poškození. Během mrazů se praskliny snadněji rozšiřují, což je kromě větší vydutosti skla dáno také tím, že voda, která se v těchto prasklinách usadí, zamrzá a dále je roztahuje. Při jízdě dávejte pozor, aby vám do čelního skla nestřílely kousky štěrku, asfaltu apod.

Nejezděte s prázdnou nádrží

Rozmary počasí mohou způsobit, že zůstanete „viset“ třeba uprostřed dálnice bez možnosti ji opustit. Pokud by vám mělo dojít palivo, nejen, že nebudete schopní z místa odjet po vlastní ose. V autě si ani nezatopíte. A to může být v extrémních situacích hodně velký problém. Určitě tedy během zimy doporučujeme jezdit s alespoň půlkou nádrže.

Auto nechte zahřát

Majitelé naftových a přeplňovaných motorů, zbystřete. Za nízkých teplot svému vozu uděláte radost tím, že jej nebudete hned vytáčet a ani po něm nebudete chtít hned plný výkon. Představte si, že by někdo chtěl po vás plný výkon pár vteřin po té, co vás vytáhne z vyhřáté postele. Tento tip samozřejmě platí pro všechny motory. Klasické atmosféry se ale přece jen zahřívají rychleji a nejsou tak citlivé na případné poškození.

Jak se chovat během sněhové kalamity?

Pokud vyrážíte na hory či do odlehlých míst, bylo by možná dobré mít u sebe něco, co my nazýváme kufřík první pomoci. Pokud se vám podaří někde zapadnout v rozbředlém sněhu, skvěle funguje pro zvýšení trakce třeba stelivo pro kočky. Spolehlivý je ale i obyčejný písek. Mějte u sebe také tažné lano, baterku, malou lopatku, staré papíry a přikrývky. Chybět by nemělo ani něco na zub a na pití. Ideální jsou třeba energetické tyčinky a zelený čaj. Samozřejmě ale záleží na tom, ve kterých místech se budete pohybovat.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook