Už dva měsíce lze požádat o SPZ na přání

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Už dva měsíce lze požádat o SPZ na přání 

Pokud vám standardní poznávací značky přijdou z nějakého důvodu nezajímavé, máte už dva měsíce možnost zažádat si o vlastní. Takovou příležitost už od začátku roku využilo několik set řidičů a postupně přibývají další. Pokud vás zajímá cena, jedna tabulka vyjde na 5000 korun. Celkově tedy řidič osobního vozu zaplatí za SPZ deset tisícovek.

Kde a kdy se dá značka na přání sehnat?

Tam, kde se vydávají i všechny ostatní SPZ. Tedy na příslušném úřadu obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla. Jednoduše přijdete s žádostí, na které budou vaše údaje a navrhované znění značky na přání. Pokud vám úřad značku schválí a jakmile zaplatíte výše uvedený obnos, dostanete svou fajnovou SPZ do 15 dnů. Značky na přání je možné si pořídit od začátku tohoto roku. Umožnila to novela zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Cena jedné tabulky 5000 korun. Krádež bude trestným činem

V souvislosti se značkami na přání je třeba říci jednu důležitou věc. Jelikož byla jejich cena stanovena na 5000 korun, je krádež byť jen jediné tabulky trestným činem. A jinak budou asi majitelé přistupovat i k poškození své SPZ. Pokud dnes při couvání naberete a promáčknete tažným zařízením SPZ vozidla stojícího za vámi, jeho majitel dost možná jen mávne rukou. Pokud však narazíte na vlastníka SPZ na přání, asi bude reagovat poněkud podrážděněji.

Na značku není možné si dát cokoliv

Registrační značky na přání sice zákon o pozemních komunikacích výrazně zbenevolentnily. Ve srovnání s některými jinými zeměmi jsme ale stále konzervativní. V případě auta musí být značka vždy složená z 8 znaků, pro motocykly platí 7 znaků a pro majitele mopedů 5 znaků. Pokud jste si už představovali, kterak se budete českými dálavami prohánět s SZP nesoucí název „F1“, musíme vás zklamat. Nic takového nebude bohužel (anebo bohudík?) přípustné.

Další omezení jsou pak následující:

 • na SPZ musí být kombinace čísel a velkých písmen s výjimkou G, CH, O, Q a W, která se snadno zaměňují. Značka se tedy nemůže skládat pouze z písmen.
 • na SPZ nesmí být taková slova či zkratky, které jsou hanlivé, vybízejí k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel
 • přípustné nejsou speciální znaky jako ?, ! apod.
 • SPZ nesmí obsahovat zkratku pro orgán státní správy (např. PČR, MDCR apod.).

O tom, zda navrhované znění SPZ na přání splňuje daná kritéria, rozhodne úřad obce s rozšířenou působností.

Značku nepůjde prodat

SPZ na přání je přenositelná. To znamená, že je možné ji využít na další osobní automobil ve vlastnictví stejné osoby. Je však vázána na jednoho člověka. Nelze s ní tedy obchodovat tak, jako třeba ve Velké Británii. Pokud jste tedy měli v plánu zažádat si rychle o nějakou libovou prémiovou SPZ, počkat pár let a pak ji náležitě zpeněžit (tak jako jeden Brit, který za svou značku F1 dostal nabídku v řádu milionů liber), budete si muset nechat zajít chuť.

Je značka vázaná na fyzické osoby?

Ne, není. O speciální SPZ mohou požádat jak fyzické, tak právnické osoby.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook