Pozor na sjeté pneumatiky. Pokud dojde k nehodě, pojišťovna může odmítnout plnění.

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Pozor na sjeté pneumatiky. Pokud dojde k nehodě, pojišťovna může odmítnout plnění. 

Jízda s výrazně opotřebovanými pneumatikami skrývá kromě bezpečnostního rizika také riziko finanční. Pokud při dopravní nehodě policisté zjistí, že je hloubka dezénu vašich pneumatik nižší, než kolik je předepsáno, jedete ve vozidle nezpůsobilém k provozu. A od škody způsobené takovým vozidlem či na takovém vozidle mohou dát pojišťovny ruce pryč.

Platná STK nic neznamená

V pojistných podmínkách snad každé pojišťovny najdeme výluky, při kterých dojde ke krácení či odmítnutí plnění. Jednou z těchto výluk je nezpůsobilost k provozu na pozemních komunikacích v době havárie. Tuto nezpůsobilost je přitom nutné chápat v širším smyslu než jen jako vlastnictví platné STK. Automobil se stává nezpůsobilým tehdy, když nesplňuje zákonné předpisy. Podle vyhlášky č. 341/2002 Sb. má za následek technickou nezpůsobilost kromě nedostatečného dezénu také:

 • nesvítící potkávací nebo brzdové nebo zadní obrysové světlo alespoň na straně přivrácené do středu vozovky
 • nemožnost přepnout dálková světla na potkávací
 • prasklé nebo poškozené čelní sklo ve stírané ploše o velikosti větší než 20 mm
 • zatemnění  čelního skla  na propustnost  zjevně nižší  než 75 % nebo  zatemnění  předního  bočního  skla  na propustnost zjevně nižší než 70 %

Judikatura dává za pravdu pojišťovnám

V ČR proběhlo v minulosti několik soudních pří mezi pojišťovnou a řidiči. V roce 2014 např. Nejvyšší soud jasně řekl, že k tomu, aby bylo možné v konkrétní chvíli auto považovat za způsobilé k provozu, nestačí kladný výsledek technické kontroly.

Projděte si pojistné podmínky

Před uzavřením pojistné smlouvy si vždy pečlivě projděte pojistné podmínky. Výlukám v souvislosti s neodpovídajícím technickým stavem se už ale dnes v podstatě nevyhnete, ať už se rozhodnete pro jakýkoliv pojišťovací ústav.

Odpovědný přístup ušetří zbytečné problémy

Existují skryté technické závady, které nás i ostatní účastníky silničního provozu přímo ohrožují, aniž bychom o nich věděli. I tyto závady vozidlo dostávají do stavu technické nezpůsobilosti, která by v případě nehody dala pojišťovně právo odmítnout či krátit plnění. Na druhou stranu u sjetých pneumatik je při případném sporu argumentační prostor řidiče vzhledem k pojišťovně velmi omezený. Pneumatiky jdou dobře vidět i průběžně kontrolovat, dezén pak lze snadno změřit.

I v kontextu výše zmíněného ale zůstává hlavní důvod pro včasnou koupi kvalitního obutí stejný — pneumatiky jsou klíčovým bezpečnostním prvkem a pokud chcete mít jistotu, že dorazíte ve zdraví do cíle, neobejdete se bez nich.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

 • Pondělí 8:00 16:00 h
 • Úterý 8:00 16:00 h
 • Středa 8:00 16:00 h
 • Čtvrtek 8:00 16:00 h
 • Pátek 8:00 16:00 h
 • Sobota 9:00 12:00 h
 • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook