Nová vyhláška mění pravidla. Řidič jedoucí po kruhovém objezdu už nemá automaticky přednost

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Nová vyhláška mění pravidla. Řidič jedoucí po kruhovém objezdu už nemá automaticky přednost 

Jsem na kruhovém objezdu, mám tedy přednost. Přesně tak přemýšlí většina řidičů při jízdě po či vjíždění na kruhový objezd. Ovšem chyba lávky. V lednu totiž byla přijata vyhláška, která přednosti na mnoha kruháčích mění. Ano, je tomu opravdu tak. Na některých kruhových objezdech budou muset řidiči nově dávat přednost těm vozům, které na něj teprve vjíždějí.

Při vjezdu na kruhový objezd bude potřeba dávat pozor na dopravní značky

Ačkoliv si spousta motoristů myslí opak, absolutní a automatická přednost na kruhovém objezdu už dlouho neplatí. Ve skutečnosti byla zrušena už v roce 2006. V zásadě se ale jezdilo tak, jako by platila. Ze zákona totiž musela být značka „kruhový objezd“ na vjezdu doplněna buďto o trojúhelník (dej přednost v jízdě), anebo případně o stopku.

Ovšem v lednu tohoto roku prosadili, nutno dodat, že relativně v tichosti, zákonodárci změnu. Značky přikazující dát přednost nově na vjezdu na kruháč být nemusí. Co to znamená pro řidiče? Zejména ti, kteří už jedou (!) po kruhovém objezdu, si musí dávat pozor. Není-li totiž přednost upravena jinak, platí – nově – pravidlo pravé ruky. To znamená následující:

  • Příjíždím-li na kruháč a uvidím trojúhelník či stopku, musím dát přednost.
  • Pokud před objezdem značka není (resp. vyskytuje se zde pouze značka upozorňující na kruhový objezd), mám ze zákona přednost před auty, která jedou po kruháči.
  • Pokud se pohybuji po kruhovém objezdu, kde není přednost nijak upravena (tzn. na vjezdu chybí stopka či trojúhleník), musím dát přednost vozům, které na objezd teprve najíždějí. 

Vyhláška dělá z kruhových objezdů běžné křižovatky

Nově přijatá vyhláška v zásadě postavila kruhový objezd na roveň jakékoliv jiné křižovatce. To znamená, že se jako řidič musím i na něm řídit buďto dopravním značením (např. trojúhelníkem, stopkou apod.), světelnou signalizací anebo, chybí-li, pravidlem pravé ruky. Automatickou přednost při pohybu na kruháči už nemám.

Řada motoristů o změně neví. Pozor na lovce pojistných událostí

Změna nezměna, stále více či méně platí, že se řidiči vozidel přijíždějících na kruhový objezd své přednosti – často nevědomě – vzdávají. Rozhodně ale doporučujeme se na kruháčích i přesto chovat defenzivněji. Jen těžko totiž odhadnete, zda za volantem přijíždějícího vozu nesedí vykuk, který by se rád finančně přiživil na vaší pojistce.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook