Chorvatsko volá aneb kudy na Jadran. Známe nejrychlejší trasu, poradíme jak na ENC

Pneu Stacho Vsetín » Aktuality » Chorvatsko volá aneb kudy na Jadran. Známe nejrychlejší trasu, poradíme jak na ENC 

Letní prázdniny jsou za humny a s nimi i doba dovolených u moře. Stejně tak jako v minulých letech se i nyní očekává, že si titul české dovolenkové jedničky udrží Chorvatsko. A my pro vás máme pár zajímavých tipů. Poradíme kudy se do Chorvatska nejpohodlněji a nejlevněji dostat. Na zoubek se ale podíváme i elektronické krabičce pro platbu mýta ENC. Tušili jste, že můžete díky ní ušetřit i tisíce za dálniční poplatky?

Nejrychlejší cesta? Záleží, odkud vyjíždíte…

Je-li pro vás čas komodita nevyčíslitelné hodnoty, jeďte přes Brno, Mikulov, Vídeň, Graz a Záhřeb. Tedy pokud jste z Moravy. V případě, že vyrážíte z Čech (zejména pak z jižních či západních), pojedete přes České Budějovice, Salzburg a Tauernský tunel. Drobným negativem cesty přes Tunel je poplatek 11 Eur za průjezd v jednom směru. Příjemným bonusem této trasy jsou zářivě zelené louky a nádherná panoramata. Někteří dovolenkáři či výletníci Tauernský tunel objíždí. Ano, jde to. Objízdné trasy jsou krásné a v podstatě je můžeme i doporučit. Počítejte ale s časovou ztrátou. Nejste-li milovníkem dovolené v sezóně – jezdíte do Chorvatska třeba v září – Taury umí nepříjemně překvapit. Už nejednou se zde koncem září turisté potýkali se sněhovou vánicí.

Do Chorvatska přes Maďarsko?

Někteří Češi se na jadranské pláže vydávají přes Slovensko a Maďarsko. Zpravidla je důvodem zejména snaha ušetřit. O něco více si na této trase zajedete, cesta je však nepatrně levnější tím, že odpadá povinnost koupit rakouskou a slovinskou dálniční známku. Naopak se neobejdete bez té slovenské. Kromě toho se stejně budete muset vyhnout maďarské dálnici, nebo si za ni zaplatit. Neplacený úsek končí už u města Mosonmagyróvár. Podtrženo a sečteno: minimální úspora peněz je více než vykompenzována delším časem na silnicích, které jsou oproti těm rakouským o třídu nižší.

Jak na mýto v Chorvatsku?

V Chorvatsku nemá smysl snažit se vyhnout dálnici. Díky speciálnímu přístroji – elektronické krabičce ENC – ale můžete ušetřit nejen peníze za mýto ale také čas strávený jeho placením. Držitelé ENC totiž mají u mýtných bran právo užívat speciální jízdní pruh. ENC je možné pořídit u všech mýtných bran v Chorvatsku pod správou společnosti HAC (hlavní provozovatel chorvatských dálnic). Její vyřízení trvá jednorázově mezi mezi 15-30 minutami. Krabička je přidělena oproti podepsané smlouvě o užívání. V ní dostanete přihlašovací údaje, které použijete pro pozdější dobíjení. ENC navíc můžete klidně využít i v příští sezóně.

Ptáte se, kolik díky ní ušetříte? Díky skoro čtvrtinové slevě (u větších vozidel i vyšší) můžete na jedné cestě na jih Chorvatska a zpět ušetřit kolem tisícovky. Při dálničních pojezdech to bude i více. ENC je navíc v rámci stejné kategorie vozidel volně přenositelná. Jednoduše ji půjčte svým známým či kolegům. I oni díky ní ušetří. Kromě peněz vám navíc ENC šetří i čas. Díky speciálnímu pruhu vyhrazenému jejím držitelům vás nečekají žádné dlouhé kolony u mýtných bran. Proč ztrácet čas, když se můžete dávno válet v moři.


Novinky


Pneu Stacho Vsetín

Provozní doba

  • Pondělí 8:00 16:00 h
  • Úterý 8:00 16:00 h
  • Středa 8:00 16:00 h
  • Čtvrtek 8:00 16:00 h
  • Pátek 8:00 16:00 h
  • Sobota 9:00 12:00 h
  • Neděle Zavřeno

Kde nás najdete?

Pneu Stacho Vsetín

Ohrada 2069, 755 01, Vsetín

Telefon: (+420) 571 423 399
(+420) 603 540 787

E-mail: pneu.stacho@post.cz


Facebook